مارتین لوتر کینگ

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مارتین لوتر کینگ، رامین جهانبگلو، رئیس مرکز مهاتما گاندی برای صلح، دانشگاه جیندال

مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش سیاهان آمریکا در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بود. او کشیش باپتیستی است که بدون اینکه خودش بخواهد وارد عرصه سیاست می‌شود تا از حقوق مدنی سیاهان دفاع کند. شاید مهم‌ترین واقعه‌ای که در زندگی مارتین لوتر کینگ اتفاق افتاده، سخنرانی معروفی است که در ۲۸ اوت ۱۹۶۳ در شهر واشنگتن انجام داد.

در آنجا مارتین لوتر کینگ سخنرانیش را با این بحث شروع می‌کند که ما اینجا در کنار یادبود لینکلن گردآمده‌ایم، کسی که صد سال پیش برده‌داری را لغو کرد، ولی کماکان سیاهان به حقوق خودشان دست پیدا نکرده‌اند. بنابراین ما اینجا آمده‌ایم که «یک چک را نقد کنیم» - این کلمه‌ایست که به کار می‌برد.

مساله مهمی که اتفاق می‌افتد این است که در واقع برای اولین بار مردم این واقعه را - بعضی‌ها از تلویزیون ولی اکثرا از رادیو و در جراید آمریکا و در جراید دنیا - می‌شنوند و می‌خوانند، و با چهره مارتین لوتر کینگ آشنا می‌شوند. بعد از این واقعه جایزه صلح نوبل را به مارتین لوتر کینگ می‌دهند، بنابراین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، و یک سال بعد از این واقعه است که لیندون جانسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، آن لایحه در مورد حق رأی سیاهان و حقوق مدنی سیاهان را امضا می‌کند و از آن به بعد است که سیاهان هم می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند. ولی واقعه پایان نمی‌گیرد، برای اینکه به هر حال ایالت‌های جنوبی کماکان نژادپرست هستند و جنبش لوتر کینگ و جنبش سیاهان ادامه پیدا می‌کند تا موقعی که در سال ۱۹۶۸ بالاخره لوتر کینگ را می‌کشند.

یکی از موضوعاتی که لوتر کینگ در سخنرانی‌هایش مطرح می‌کند این است که می‌گوید ما طرفدار دموکراسی آمریکایی هستیم، ما نمی‌خواهیم با دموکراسی آمریکایی مبارزه کنیم، ولی می‌خواهیم دموکراسی آمریکایی را کامل کنیم. جمله‌ای که به کار می‌برد این است که دموکراسی کاغذ نرم نیست، بلکه حرکت یا کنش سخت است. منظورش این است که ما برایمان فقط یک تعهدنامه یا یک قانون اساسی کفایت نمی‌کند. آن چیزی که برایمان مهم است این است که این قوانین در جامعه پیاده شوند - برای همین می‎‌گوید کنش سخت. دموکراسی عبارت است از وجود دموکرات‌ها، افرادی که به دموکراسی اعتقاد دارند، کسانی که برای دموکراسی مبارزه می‌کنند و کسانی که برای آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی مبارزه می‌کنند. پس جنبش سیاهان آمریکا از دیدگاه فردی مثل مارتین لوتر کینگ فقط برای سیاهان نیست، بلکه برای سفیدپوستان آمریکا هم هست، چون دمکراسی آنها هم از دستیابی سیاهان آمریکا به حقوق‌شان پیشرفت می‌کند.

اینها همه‌ به نوعی به اینکه لوتر کینگ از کجا می‌آید و چه تأثیراتی را با خود به همراه می‌آورد مربوط است. لوتر کینگ اول از همه یه کشیش باپتیست سیاه است، تعلیمات الاهیاتی دارد ولی فلسفه هم خوانده، ضمنا تحت تأثیر خشونت‌پرهیزی گاندی هم هست، با فعالان سیاسی آمریکا هم در ارتباط است،‌ و به نوعی می‌توانیم بگوییم که با سندیکالیست‌ها و با اتحادیه‌های کارگری هم همکاری می‌کند. بنابراین تمام این شیوه‌های مختلف مبارزاتی است که لوتر کینگ را لوتر کینگ می‌کند، و از او یک رهبر مهم - و شاید بتوانیم بگوییم یک شخصیت محوری تاریخ معاصر جهان - می‌سازد.