'پیشرفت اتحادیه اروپا در حفاظت از تجارت با ایران'

وزیر خارجه فرانسه خواهان استفاده از یورو در معامللات با ایران شد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

وزیر خارجه فرانسه خواهان استفاده از یورو در معامللات با ایران شد

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه می گوید اتحادیه اروپا در زمینه اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ روابط تجاری با ایران به پیشرفت هایی دست یافته است ولی باید تلاش بیشتری در این رابطه صورت بگیرد.

آقای لودریان پنجشنبه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در فرانسه با اعلام پیشرفت های به وجود آمده، از نیاز به تلاش بیشتر در این جهت خبر داد.

آقای لودریان به شبکه ال سی آی گفت: "در یک مورد پیشرفت هایی داشته ایم و آن به روز رسانی قانون اتحادیه اروپا مصوب ۱۹۹۶ است که به ما امکان می دهد از شرکت هایمان در برابر فشار آمریکا محافظت کنیم ولی این کافی نیست."

به گفته آقای لودریان کشورهای اروپایی باید در پی جایگزینی یورو و ارزهای دیگر در مبادلاتشان با ایران باشند.

دونالد ترامپ هشتم مه خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد و به شرکت های خارجی طرف معامله با ایران بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز فرصت داد تا به فعالیت های تجاری در این کشور پایان دهند.

اتحادیه اروپا و سه عضو آن که در مذاکرات برجام حضور داشتند، خواستار حفظ توافق هسته ای و ادامه مبادلات تجاری با ایران هستند.

همزمان، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات های اروپایی نوشت که بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران به فعالیت شرکت چینی و روسی طرف قرارداد با ایران برای تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک و مرکز هسته ای فردو آسیب خواهد زد.

بر اساس توافق هسته ای، راکتور آب سنگین اراک باید تغییر کاربری دهد تا امکان تولید پلوتونیم مورد استفاده در تولید جنگ افزار هسته ای در آن وجود نداشته باشد.

تاسیسات غنی سازی فردو نیز باید به یک مرکز تحقیقات علمی تغییر کاربری دهد.

به گزارش رویترز، ایران برای انجام این تعهدها با شرکت ملی هسته ای چین و شرکت روس اتم قرارداد بسته است.

بیشتر بخوانید: