مجلس ایران لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم را دو ماه معلق کرد

طومار مخالفان لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم حق نشر عکس Icana
Image caption طومار مخالفان لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم

بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران، بعد از اعتراض و مخالفت گروهی ازنمایندگان به مدت دو ماه به تعویق افتاد.

این لایحه که تصویب آن از جمله شرایط حذف دائم ایران از لیست سیاه FATF یا گروه ویژه اقدام مالی (علیه پولشویی) است، در هفته‌های گذشته با مخالفت شدید منتقدان دولت و گروه‌هی از اصولگرایان روبرو شده است.

در جلسه امروز مجلس هم نمایندگان مخالف این لایحه طوماری را در مقابل جایگاه هیات رئیسه مجلس به نمایش گذاشتند که به گفته آنها هزاران نفر آن را امضا کرده بودند.

در نهایت این لایحه با پیشنهاد غلامرضا تاجگردون و با ۱۳۸ رای موافق، ۱۰۳ رای مخالف به مدت دوماه مسکوت گذاشته شد. آقای تاج‌گردون در پیشنهاد خود درخواست کرده بود که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم تا روشن شدن نتیجه مذاکرات با اروپا به تعویق بیفتد.

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران و قدرت‌های اروپایی در حال مذاکره برای یافتن راه حلی برای حفظ برجام هستند. دولت ایران بارها گفته است که فرصت این مذاکرات محدود است و اروپا باید تضمین‌های محکمی برای ماندن ایران در توافق بدهد.

حق نشر عکس Irna
Image caption عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران امروز در مجلس گفت: ما معتقدیم هم اکنون صلاح کشور در این است که ما نباید خود با دست خود تحریم جدید علیه خودمان ایجاد کنیم، اگر به این کنوانسیون ها نپیوندیم و وارد مبارزه جدی با تروریسم نشویم تحریم های جدید علیه ما ایجاد می‌کنند.

بررسی لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران روز ۳۰ اردیبهشت و به صورت غیرعلنی با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزرای امور خارجه و اقتصاد و دارایی آغاز شد.

جلسه علنی روز اول خرداد برای ادامه بررسی این لایحه با حواشی و جنجال‌هایی همراه بود و نمایندگان مخالف گفتند پیوستن ایران به کنوانسیون موجب ایجاد مسئولیت برای جمهوری اسلامی خواهد بود.

نمایندگان مخالف پیوستن ایران به این کنوانسیون می‌گویند با توجه به این که برخی گروه های مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارند، پیوستن به این کنوانسیون می‌تواند باعث فشار بیشتر به ایران شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که در جلسه اول خرداد گفته بود دولت با مسکوت ماندن دو هفته‌ا‌ی این لایحه مخالف است، امروز گفت که دولت ایران مخالفتی با مسکوت ماندن آن ندارد.

آقای لاریجانی پیشتر گفته بود که گفته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در رابطه با الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم نظری ندارد و معتقد است که مجلس و دولت خود تصمیم گیرنده باشند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران که امروز به مجلس رفته بود گفت که "ما معتقدیم هم اکنون صلاح کشور در این است که ما نباید خود با دست خود تحریم جدید علیه خودمان ایجاد کنیم، اگر به این کنوانسیون ها نپیوندیم و وارد مبارزه جدی با تروریسم نشویم تحریم های جدید علیه ما ایجاد می‌کنند."

گروه ویژه اقدام مالی، در تاریخ ۲۳ فوریه (۴ اسفند) بار دیگر تصمیم گرفت که نام ایران را وارد فهرست سیاه پولشویی نکند و چهار ماه دیگر به تهران فرصت داد تا مطابق خواسته‌های این گروه، ساختار مالی خود را برای مقابله با پولشویی و حمایت از گروه‌های تروریستی، اصلاح کند.

این فرصت به زودی به پایان می‌رسد و مشخص نیست که با تعویق دو ماهه بررسی لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم، گروه ویژه اقدام مالی چه تصمیمی درباره ایران خواهد گرفت.