ایران حمایت از عملیات ترکیه علیه پ‌ک‌ک در شمال عراق را تکذیب کرد

نورالدین جانیکلی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

وزیر دفاع ترکیه، حمایت ادعایی ایران را "بسیار مهم" دانست

سخنگوی نیروهای مسلح ایران می‌گوید برخلاف گفته‌های وزیر دفاع ترکیه، ایران از عملیات ترکیه علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، مستقر در شمال عراق، حمایت نمی‌کند.

سرتیپ ابوالفضل شکارچی صحبت‌های نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه را "غیردقیق" خوانده است.

آقای شکارچی گفته است: "جمهوری اسلامی ایران با وجود حمایت از هر گونه اقدام ضد تروریستی، در عین حال لشکر کشی به درون مرزهای یک کشور ثالث به بهانه مبارزه با تروریسم، بدون اجازه از دولت مستقر و قانونی آن کشور را عملی غیر مشروع می‌داند."

روز سه‌شنبه نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه، گفت ایران از عملیات مشترک با ترکیه علیه پ‌ک‌ک استقبال کرده است.

هواپیماهای ترکیه هرازگاهی مواضع پ‌ک‌ک در کوهستان قندیل را بمباران می‌کنند، اما در هفته‌های گذشته مقام‌های دولت ترکیه از عملیات زمینی وسیع علیه این گروه در شمال عراق می‌گویند.

احزاب مخالف رجب طیب اردوغان می‌گویند حزب او ۱۶ سال در قدرت بوده و حال سخن از اقدام نظامی علیه پ‌ک‌ک، آن هم چند هفته مانده به انتخابات ترکیه، "عملیات انتخاباتی" است و نه یک اقدام نظامی واقعی.

وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه گفت: "پیشنهاد ما به ایران این بود که عملیات را با هم انجام دهیم. ایران هم، حداقل آن طور که گفته، حمایت بسیار مهم خود را اعلام کرده است."

آقای جانیکلی همچنین گفت عراق با عملیات ترکیه موافقت کرده است.

اما سخنگوی حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، کمی بعد اعلام کرد که دولت عراق با هرگونه عملیات خارجی علیه نیروهای پ‌ک‌ک در قندیل، یا پایگاه‌های دیگر این گروه در عراق، از جمله کوه‌های سنجار، مخالف است.

توضیح تصویر،

مناطق نارنجی پیشروی نیروهای ترکیه در خاک عراق را نشان می‌دهند

سال گذشته رجب طیب اردوغان در دیداری با سرلشکر محمد باقری، از احتمال عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک گفت، اما گزارشی از چنان عملیاتی منتشر نشد.

به جز اظهارات روز سه‌‍شنبه وزیر دفاع ترکیه، روز چهارشنبه مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم از "تماس با ایران" در ارتباط با عملیات علیه پ‌ک‌ک گفت.

آقای چاووش‌اوغلو گفت: "ما با ایران در تماس هستیم. قندیل به مرز ایران خیلی نزدیک است. ما همکاری با ایران را بهبود می‌بخشیم."

با این حال ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، گفته است ایران "از اقداماتی که حق حاکمیت یک کشور را نقض کند، حمایت نخواهد کرد."

منبع تصویر، MIZAN

توضیح تصویر،

سخنگوی نیروهای مسلح ایران صحبت‌های وزیر دفاع ترکیه را "غیردقیق" توصیف کرده

ترکیه پ‌ک‌ک را گروهی "تروریستی" می‌داند و نظامیان این کشور دهه‌ها با این گروه درگیری داشته‌اند.

ایران نیز گروه پژاک را، که عمدتا مرتبط با پ‌ک‌ک دانسته می‌شود، تروریستی می‌داند و با آن درگیری‌هایی داشته است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شبه نظامیان پ‌ک‌ک در کوهستان قندیل در شمال عراق و در نزدیکی مرز با ایران و ترکیه مستقر هستند