کروبی: ولایتی گفت بقیه پول ویلای سعدآباد را با آیت‌الله خامنه‌ای حساب می‌کنم

علی اکبر ولایتی از سال ۱۳۷۶ و پایان شانزده سال وزارت، مشاور عالی آیت الله علی خامنه ای در امور بین‌الملل است

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

علی اکبر ولایتی از سال ۱۳۷۶ و پایان شانزده سال وزارت، مشاور عالی آیت الله علی خامنه ای در امور بین‌الملل است

مهدی کروبی رئیس سابق بنیاد شهید درباره انتقال یک خانه هزارمتری این بنیاد به علی اکبر ولایتی توضیحاتی را در کانال تلگرام سحام نیوز منتشر کرده است.

سحام نیوز که اخبار رسمی خانواده کروبی را منتشر می‌کند می‌گوید حسین کروبی این موضوع را از پدرش مهدی کروبی پرسیده و از قول او گفته آقای ولایتی ملک خود را به بنیاد شهید داد و در عوض ملکی در سعدآباد را خواست که قرار شد تفاوت قیمت آن را پرداخت کند اما پس از معامله گفت "من پول کافی ندارم، قرار شد که به‌صورت اقساط این پول را پرداخت کنند".

سحام نیوز از آقای کروبی که هنوز در حصر خانگی است نقل کرده که پس از درگذشت آیت‌الله روح الله خمینی و رهبری آیت‌الله علی خامنه‌ای، علی اکبر ولایتی "یک روز آمدند و به من گفتند که من بقیه‌ آن پول را با رهبری حساب می‌کنم لذا آقای ولایتی باقی پول را به ما ندادند و اظهار کردند که خودم می‌روم قضیه را با رهبری حل می‌کنم".

آقای کروبی گفته "من در حافظه‌ام نیست که ایشان چند قسط داده‌اند، ولی قاعدتا همان مقداری را که می‌گویند پرداخت کرده‌اند. ولی مقداری از پول ایشان مانده بود که امام رحلت کردند، پس از رحلت امام آقای ولایتی نظرشان عوض شد و گویا ظاهرا شبهه کردند در آن اختیارات و احکامی که امام به من داده بود".

منبع تصویر، Sahamnews

توضیح تصویر،

مهدی کروبی در زمان آیت الله خمینی و با حکم او رئیس بنیاد شهید بود. این بنیاد بخشی از املاک مصادره شده از شخصیت های دوران شاه را در اختیار دارد.

مهدی کروبی در زمان آیت الله خمینی و با حکم او رئیس بنیاد شهید بود. این بنیاد بخشی از املاک مصادره شده بعد از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ را در اختیار دارد.

پس از آنکه یاشار سلطانی جمعه گذشته در توئیتر خواست که آقای ولایتی درباره این ویلا توضیح دهد و بعد هشتک #مطالبه_کنیم راه افتاد، مصاحبه دو سال پیش آقای ولایتی در این باره به عنوان توضیح منتشر شد.

آقای ولایتی گفته بود به دلایل ترورهای اول انقلاب مجبور به تغییر محل زندگی شده و پس از معاوضه ملکش با این این ویلا که به گفته او ۱۵ میلیون تومان گرانتر بوده "مدت طولانی باید ماهی ۷۰۰ هزار تومان" پرداخت می‌کرده است.

در توصیف شرایط این ویلا، آقای ولایتی گفته بود: "خانه‎ای که گرفتیم هزار متر بود. ۲۲۴ متر از این خانه را حسینیه کردیم. اخیرا که دیدم این حسینیه احتیاج به توسعه دارد، ۲۰۰ متر دیگرش را هم وقف کردیم. پس، از هزار متر ۶۰۰ متر برای ما مانده است. در دوطبقه بالا چهار فرزندانمان که ازدواج هم کرده‎اند زندگی می‎‎کنند. ما هم که پایین می‎نشینیم، پس در این ۶۰۰ متر پنج خانواده زندگی می‎‎کنند".

آقای ولایتی در زمان ریاست جمهوری آقای خامنه‌ای و اکبر هاشمی رفسنجانی شانزده سال وزیر امور خارجه ایران بوده و از سال ۱۳۷۶ و پایان دوره وزارت، مشاور عالی رهبر ایران در امور بین‌الملل است.

موضوع مالکیت خانه علی اکبر ولایتی در منطقه سعدآباد تهران پس از آن در شبکه های اجتماعی مطرح شد که یک گروه دانشجویی اصولگرا خواهان تخلیه یک ویلای مصادره‌ای شد که در اختیار سرلشکر حسن فیروزآبادی مشاور نظامی آیت الله خامنه‌ای بود.

این تشکل اصولگرا خبر داده بود که سرلشکر فیروزآبادی، علیرغم دو بار دستور آیت الله خامنه ای برای پس دادن "ویلای ۱۰ هزار متری که ساکن آن است" خودداری کرده و پلیس هم حکم قوه قضائیه را برای تخلیه این ویلا اجرا نکرده است.

کمتر از یک هفته پس از علنی شدن این موضوع، آقای فیروزآبادی این ویلا را "دفتر فوق سری رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران" خواند که ۲۲ سال پیش به دستور آقای خامنه ای به او داده شده بود.

آقای فیروزآبادی گفت که دستوری برای پس دادن این ویلا دریافت نکرده اما پس از دخالت قضایی، ویلا را تخلیه کرد.