آیت‌الله خامنه‌ای درباره اعدام محمد ثلاث: فرایند دادگاه 'قاتل بی‌رحم' منصفانه بود

آیت الله خامنه‌ای خواستار معرفی "افراد متخلف و خیانت کار اعم از قاضی و یا دیگر عوامل" به مردم شده و صادق لاریجانی خبر داده "در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات تعلیق یا سلب صلاحیت شدند"
توضیح تصویر،

آیت الله خامنه‌ای خواستار معرفی "افراد متخلف و خیانت کار اعم از قاضی و یا دیگر عوامل" به مردم شده و صادق لاریجانی خبر داده "در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات تعلیق یا سلب صلاحیت شدند"

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر نظام جمهوری اسلامی، در دیدار با صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و دیگر مدیران ارشد قضایی از حکم اعدام محمد ثلاث از دراویش گنابادی که پس از محکومیت در پرونده قتل چند مامور پلیس به دار آویخته شد، تمجید کرده است.

آقای خامنه ای امروز ششم تیرماه (۲۷ ژوئن) حدود یک هفته پس از این اعدام، گفته است "تبلیغات علیه قوه قضائیه به‌گونه‌ای است که یک قاتل بی‌رحم که چند جوان حافظ امنیت را به قتل رسانده و در یک فرآیند قانونی و منصفانه چند ماهه به جرم وی رسیدگی و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده می شود و قوه قضائیه دلسوز و پیگیر حقوق مظلومین، ظالم و متجاوز معرفی می‌شود".

اعدام محمد ثلاث با واکنش عمدتا منفی افکار عمومی و همراه با اظهار ناخرسندی کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شد. شماری از چهره های سیاسی ایران در دولت های پیشین نیز روند دادرسی و حکم اعدام آقای ثلاث را با توجه به اظهارات او و وکیلش، عجولانه و نادرست خوانده اند.

محمد ثلاث در اواخر اسفند و کمتر از یک ماه بعد از وقوع حادثه با آنکه اتهاماتش را نپذیرفته بود به اعدام محکوم شد. او گفته بود که راننده اتوبوسی که سه پلیس را زیر گرفت نبوده و زیر فشار ماموران مجبور به اعتراف به اقدامی شده که انجام نداده است.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث، که حکم اعدام او و نحوه دفن جنازه اش را غیرقانونی می خواند، ساعاتی پس از اعدام موکل اش بازداشت شد.

توضیح تصویر،

محمد ثلاث اتهام علیه خود را رد کرده و گفته بود راننده اتوبوسی که ماموران را زیر گرفت، نبوده است

او گفته بود که تصمیم دارد مستندات "بی‌گناهی" آقای ثلاث را در اختیار افکار عمومی قرار دهد. به گفته خانم طاهری شواهد تازه‌ای به دست آمده بود که نشان می‌داد که آقای ثلاث راننده اتوبوسی که با ماموران نیروی انتظامی برخورد کرده، نبوده است.

خانم طاهری از آیت‌الله خامنه‌ای، خواسته بود که او را عفو و حکم اعدام او را لغو کند.

در روزهای پیش از اعدام، موجی از درخواست‌ها برای توقف حکم آقای ثلاث از سوی فعالان سیاسی ایران، سازمان‌های حقوق بشر، گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا و کاربران شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده بود که خواهان اعاده دادرسی بودند.

مقام‌های قضایی ایران با رد این درخواست ها اعلام کردند که حکم او از سوی دیوان عالی کشور تایید شده و صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه اجازه اجرای آن را صادر کرده است.

دیدار امروز آقای خامنه‌ای با مدیران قضایی به مناسب هفته قوه قضائیه صورت گرفته است. آقای خامنه ای در این ملاقات خواستار معرفی "افراد متخلف و خیانت کار اعم از قاضی و یا دیگر عوامل" به مردم شده است.

آیت الله خامنه ای گفته "اگر دستگاه قضایی در ادای وظایف خود یعنی قضاوت، پایان دادن به اختلاف ها و نزاع ها و مجازات متخلفان از قانون به‌خوبی عمل کند، مردم از حاکمیت، خرسند و راضی خواهند بود و اگر وظایف، ناقص و بد انجام شوند، مردم از حاکمیت، ناخرسند خواهند شد".

صادق لاریجانی پیش از اظهارات آقای خامنه ای در این جمع گزارش داده که "در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات تعلیق یا سلب صلاحیت شدند وهمچنین در ۴۶۵ مورد نیز برخورد صورت گرفته است".

انتقاد از عملکرد قوه قضائیه به ریاست آقای لاریجانی در یک سال گذشته، ابعاد کم سابقه ای داشته است. از جمله این انتقادها مرگ چند بازداشتی در ماه های اخیر زندان های ایران است که مقام های قوه قضائیه می‌گویند"خودکشی" است.

محمود احمدی نژاد در اظهاراتی مکرر این قوه را به "بی عدالتی"، "قانون گریزی" و "دیکتانوری" متهم کرده و خطاب به آقای خامنه ای خواستار عزل رئیس آن شده است.