درخواست آمریکا از هند برای کاهش واردات نفت ایران

نیکی هیلی همچنین گفت که آمریکا به طور اصولی با سرمایه گذاری هند در پروژه بندر چابهار ایران مخالفتی ندارد

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نیکی هیلی همچنین گفت که آمریکا به طور اصولی با سرمایه گذاری هند در پروژه بندر چابهار ایران مخالفتی ندارد

یک مقام ارشد دولت آمریکا در دیدار با نارندرا مودی، نخست وزیر هند، از او خواسته است که واردات نفت از ایران را کاهش بدهد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه (۲۷ ژوئن) در پایتخت هند اعلام کرد که تحریم های واشنگتن علیه ایران "در راه است." او تاکید کرد: "در حالی که هند و ایالات متحده یک رابطه استوار ایجاد می کنند، ما امیدواریم که آنها (هندی ها) وابستگی خود به ایران را کاهش بدهند."

چین، هند، اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی خریداران عمده نفت خام ایران هستند.

خانم هیلی که پس از دیدار با نارندرا مودی با خبرنگاران صحبت می کرد گفت: "نخست وزیر مودی به خوبی موضع ما درباره ایران را درک می کند. او (این موضع) را زیر سوال نبرد و از آن انتقاد نکرد. او درک کرد. او همچنین درک می کند که رابطه (هند) با آمریکا محکم است و مهم است و ضرورت دارد که همین طور بماند."

خانم هیلی - که خود هندی تبار است - گفت که وزیران دفاع و امورخارجه دو کشور به زودی درباره پیامدهای اعمال مجدد تحریم های ایران گفتگو خواهند کرد.

نیکی هیلی همچنین گفت که آمریکا به طور اصولی با سرمایه گذاری هند در پروژه بندر چابهار ایران مخالفتی ندارد. او گفت: "ما می دانیم که (پروژه) این بندر باید انجام بشود و آمریکا برای این کار با هند همکاری خواهد کرد."

افغانستان، هند و ایران سال گذشته موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند. دولت هند به تازگی اعلام کرده است که تلاش می کند این پروژه تا سال ۲۰۱۹ به مرحله بهره‌برداری برسد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

چین، هند، اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی خریداران عمده نفت خام ایران هستند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پی خروج از توافق هسته ای (برجام) به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داد. موعد اعمال تحریم های نفتی چهارم نوامبر است.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، شش ماه بعد از خروج این کشور از برجام، یعنی در نوامبر سال ۲۰۱۸، وزارت دارایی آمریکا باید عملکرد کشورهای خریدار نفت ایران را بررسی کند و در صورتی که به قانون تحریم عمل نکرده باشند، بانک‌هایی که برای خرید نفت به بانک مرکزی ایران پول پرداخته‌ باشند (مثلا بانک های چینی، کره‌ای یا هندی) مشمول تحریم می‌شوند.

در حال حاضر، ایران روزانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر می‌کند که تقریبا یک میلیون بشکه بیشتر از زمان تحریم پیش از برجام است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه خواهان توقف خرید نفت ایران توسط کشورهای دیگر تا موعد چهارم نوامبر امسال شده بود.

این مقام آمریکایی - که به شرط ناشناس باقی ماندن با رسانه ها گفتگو کرد - گفت که خریداران نفت ایران از تحریم های احتمالی واشنگتن معاف نخواهند شد و تشدید تحریم ها " یکی از اولویت های مهم امنیت ملی ماست."

او در عین حال گفت: "من مردد هستم که بگویم هیچ معافیتی صادر نخواهد شد" ولی افزود که پیام دولت آمریکا به سایر کشورها این است که "نه، ما معافیتی صادر نمی کنیم."

بیشتر بخوانید: