رئیس پدافند غیرعامل: تغییرات اقلیمی ایران مشکوک به دخالت خارجی‌ هاست

اظهارات رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، همزمان با بروز دور تازه‌ای از اعتراضات به کم آبی در شهرهای مختلف ایران است

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

اظهارات رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، همزمان با بروز دور تازه‌ای از اعتراضات به کم آبی در شهرهای مختلف ایران است

سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی، یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایران و رئیس سازمان پدافند غیرعامل تغییرات اقلیمی در ایران را "مشکوک به دخالت خارجی‌ها" توصیف کرده است.

او گفته "تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند" و "علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم".

در واکنش به این اظهارات، احمد وظیفه، از مدیران سازمان هواشناسی ایران گفته های آقای جلالی را رد کرده و گفته "براساس اطلاعات هواشناسی امکان اینکه کشوری برف یا ابری را بدزد، وجود ندارد".

آقای وظیفه به خبرگزاری ایلنا گفته "اگر ابری رطوبت کافی داشته باشد، برف و باران ایجاد می‌شود و در صورتی که نداشته باشد اصلا بارشی نخواهد داشت. ایران دچار خشکسالی‌های ممتد است و این روند جهانی است و فقط شامل ایران نیست".

مدیرکل سازمان هواشناسی ایران گفته "مطرح کردن این مباحث نه تنها مشکلی را از ما حل می‌کند، بلکه باعث می‌شود از چاره‌اندیشی درست منحرف شویم".

مقام های نظامی ایران اواخر سال گذشته (۱۳۹۶) شماری از فعالان و متخصصان محیط زیست را بازداشت کردند. کاووس سیدامامی یکی از بازداشت شدگان که از اساتید دانشگاه امام صادق بوده، به گفته مقام های قوه قضائیه در زندان "خودکشی" کرده است. مقام های امنیتی و قضایی این افراد را به "جاسوسی" متهم کرده‌اند.

اظهارات رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران درباره احتمال دخالت خارجی در تغییرات اقلیمی ایران همزمان با بروز دور تازه‌ای از اعتراضات به کم آبی در شهرهای مختلف ایران است.

آقای جلالی امروز دوشنبه یازدهم تیر (دوم ژوئیه) در سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی سخنرانی کرده است.

پدافند غیرعامل به مجموعه اقدامات دفاعی اما غیرمسلحانه گفته می‌شود که هدف آن افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری و تداوم فعالیت های ضروری کشور است.

کمبود شدید آب در خرمشهر از شهرهای استان خوزستان در روزهای اخیر باعث تجمعات اعتراضی کم سابقه‌ای شده است.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

تجمع اعتراضی در خرمشهر؛ شهروندان به شوری آب آشامیدنی اعتراض کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای جلالی در توضیح آنچه شک به دخالت خارجی در بحران های اقلیمی ایران خوانده، گفته "مراکز علمی که در کشور وجود دارد مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده‌اند که نتیجه مطالعات این موضوع را تأیید می‌کند".

به گفته او "در این مطالعه طی چهارسال گذشته ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و ۲۰۰ متر در این محدوده پر از برف ولی ارتفاعات ما خشک بوده است".

مقام های رسمی در ایران می گویند که ایران در یکی از کم بارش ترین دوره های تاریخ خود قرار دارد.

کارشناسان محیط زیست مدت‌هاست که هشدار می‌دهند همزمان با بروز خشکسالی در خاورمیانه، بخش بزرگی از جمعیت امروزی ایران، با بحران فزاینده آب رو بروست.

عبدالحمید خدری، نماینده مردم بوشهر در مجلس ایران هفته گذشته گفته بود "ما قبلا درباره جنگ آب چیزهایی شنیده بودیم اما حالا کم کم داریم آن را با چشم خودمان می‌بینیم. مردم هر منطقه برای مقدار کمی آب به مردم منطقه‌ای دیگر توهین می‌کنند و کینه به دل می‌گیرند".

او هشدار داده بود که "که جامعه ما در معرض فروپاشی قرار گرفته است".

وزیر وقت نیروی ایران دو سال پیش هشدار داد که "حیات، تمدن و بقای ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید" است و گفته بود که "تأمین آب برای شرب مردم به یکی از معضلات کشور تبدیل شده است"