احمد خاتمی: بریدن جوانان از نماز جمعه کلیت ندارد اما وجود دارد

احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری و از امامان جمعه موقت تهران است

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری و از امامان جمعه موقت تهران است

احمد خاتمی از روحانیون پرنفوذ در ایران گفته در برخی از نقاط حضور جوانان در نماز جمعه کاهش یافته است. او در یک کنفرانس خبری در تهران گفته که"بریدن جوانان از نماز جمعه کلیت ندارد اما وجود دارد".

احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری و از امامان جمعه موقت تهران است. آقای خاتمی امروز یازدهم تیرماه (دوم ژوئیه) از امامان جمعه در ایران خواسته تا برای افزایش حضور جوانان در نماز جمعه "موثرتر عمل کنند".

در ماه های اخیر در مواردی مردم معترض با حضور در نماز جمعه، دست به اقدامات اعتراضی زده‌اند. از جمله سال گذشته شماری از شهروندان معترض در نماز جمعه اصفهان روی خود را از امام جمعه برگرداند و شعار "رو به میهن، پشت به دشمن" سردادند.

شماری از اهالی کازرون در استان فارس هم اوایل سال جاری با حضور در نماز جمعه این شهر، اعتراض خود به تغییر تقسیمات کشوری و تصمیم برای تقسیم کازرون و تشکیل شهرستانی جدید را نشان دادند. معترضان امام جمعه شهر را "بی‌عرضه" خواندند و خواهان استعفای او شدند. یکی از دیگر شعارهای آنان "دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست" بود که در محل نماز جمعه سر می دادند.

در تازه‌ترین رویداد هم شماری از شهروندان خرمشهری در جنوب ایران در نماز جمعه این هفته این شهر در اعتراض به بحران آب شرب دست به اعتراض زدند.

احمد خاتمی در اظهارات امروز خود گفته "کسانی که نماز جمعه و این نهاد را زیر سئوال می‌برند نیز اشتباه می‌کنند... ما نمی‌گوئیم که ایرادی وجود ندارد. ما می‌گوئیم که ایرادها را با زبان منطقی مطرح کنند و خوبی‌ها را هم ببینند".

آقای خاتمی گفته است "این نماز جمعه بوده که از ابتدای انقلاب پشتیبان این نظام بوده و در بحران‌هایی که در کشور به وجود می‌آید مانند بحران زلزله مردم را بسیج کرده".

نماز جمعه از زمان انقلاب بهمن ۵۷ با حمایت حکومت تازه تشکیل شده جمهوری اسلامی ایران به طور فراگیر و با عنوان "نماز سیاسی- عبادی" در شهرهای مختلف اقامه می شود.

امامان جمعه همگی به طور مستقیم یا غیر مستقیم از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند و دیدگاه رسمی ولی فقیه را بیان می‌کنند. آیت الله علی خامنه ای خود امام جمعه اصلی پایتخت ایران است.

خطبه های نماز جمعه به دو خطبه به دینی و سیاسی تقسیم شده و امام جمعه در خطبه نخست به ذکر اندرزهای کلی دینی و در خطبه دوم به تشریح دیدگاه‌های سیاسی رسمی می پردازد.