دستگیری یک دیپلمات ایرانی در ارتباط با 'طرح بمب‌گذاری' در گرد‌هم‌آیی مجاهدین

توضیح ویدئو،

مصاحبه با حسین اقوامی خبرنگار و سرپرست سایت اینترنتی ایرانیان بلژيک

مقام‌های قضایی و اطلاعاتی بلژیک اعلام کردند که یک دیپلمات ایرانی در کشور آلمان در ارتباط با پرونده‌ای دستگیر شده که دو نفر دیگر هم به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق در پاریس در آن پرونده متهم شده‌اند.

بنا بر بیانیه مقام‌های بلژیکی، بازداشت دیپلمات ایرانی در ارتباط با این پرونده در آلمان انجام شده و این فرد یکی از دیپلمات‌های سفارت ایران در وین، پایتخت اتریش بوده است.

سخنگوی دادستانی بلژیک نام دیپلمات دستگیر شده در آلمان را "اسدالله الف" معرفی کرده و گفته او ۴۷ سال دارد.

مقام‌های قضایی نام کامل این فرد را اعلام نکرده‌اند اما در سایت رسمی دولت اتریش، در بخش معرفی نمایندگان و دیپلمات‌های ایرانی در بروکسل و شهرهای دیگر، نام اسدالله اسدی به چشم می‌خورد که از سال ۲۰۱۴ میلادی دبیر سوم سفارت ایران بوده است.

بنابر اعلام دادستانی و سرویس‌های اطلاعاتی بلژیک، یک زن و شوهر هم روز شنبه ۳۰ ژوئن با ۵۰۰ گرم مواد منفجره دست‌ساز و چاشنی انفجاری در خودرویشان دستگیر کرده است.

مرد ۳۸ ساله به نام "امیر س" و زن ۳۳ ساله به نام "نسیم ن" که هر دو تبعه بلژیک هستند، به تلاش برای اقدام تروریستی متهم شده‌اند.

این دستگیری در حالی انجام شده که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بعد از سفر به سوییس روز چهارشنبه قرار است به وین سفر کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی در واکنش به بازداشت دیپلمات ایرانی نوشته است: "چقدر تعجب برانگیز است که هم‌زمان با سفر ما (هیات ایرانی) به همراه رئیس جمهوری ایران به اروپا، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گرد‌هم‌آیی مجاهدین خلق با حضور چهره‌هایی مانند رودلف جولیانی، شهردار سابق نیویورک و از وکلای دونالد ترامپ، در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیانیه مقام‌های بلژیکی جزییات بیشتری درباره این دیپلمات و هویت او ارائه نداده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود از دستگیری شش نفر در این پرونده خبر داده است.

شالرز میشل، نخست وزیر بلژیک، در توییتر از همکاری پلیس و سازمان‌های اطلاعاتی در این پرونده قدردانی کرده است.

گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق، از بزرگ‌ترین گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی که خواهان سرنگونی نظام ایران است، در منطقه ویوپنت پاریس برگزار شد.

این سازمان در واکنش به اخبار منتشر شده، حکومت ایران را به دست داشتن در برنامه‌ریزی برای حمله به گرد‌همایی پاریس متهم کرده است.

سازمان مجاهدین خلق پیش از این در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا و آمریکا بود اما از این لیست‌ها خارج شد.

ایران بارها خواهان برخورد دولت فرانسه با این گروه و جلوگیری از برگزاری گردهم‌ایی سالانه آنها شده است.