ارز دولتی حجاج ایرانی و پاسخ نماینده رهبر: هیچ وقت از ارز آزاد استفاده نکردیم

قاضی عسکر

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

آقای قاضی عسکر می‌گوید هیچ وقت هزینه‌های حج با ارز آزاد پرداخت نشده

علی قاضی‌عسکر، نماینده رهبر ایران در امور حج، به انتقادها درباره اختصاص دلار ۳۹۰۰ تومانی برای حج پاسخ داده است.

آقای قاضی‌ عسکر امروز، شنبه ۱۶ تیر، گفته است این نرخ ارز برای هزینه‌هایی است که سازمان حج و زیارت می‌کند و "به خود حجاج به عنوان ارز همراه داده نشده است."

او تاکید کرده است که "از گذشته تاکنون هرگز سازمان حج و زیارت، ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه نکرده است."

با توجه به بحران ارزی جاری در ایران، تعیین نرخ ۳۹۰۰ تومانی برای هر دلار هزینه‌شده در حج انتقادهایی را به دنبال داشته است. دولت ایران نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای دلار تعیین کرده و نرخ آزاد دلار در مقطعی تا حدود دو برابر آن بالا رفته است.

علاوه بر بحران ارزی، تیرگی روابط ایران و عربستان نیز باعث شده برخی بگویند درست نیست ایرانیان با رفتن به حج به اقتصاد عربستان کمک کنند.

نماینده رهبر ایران در امور حج گفته: "خواستار آن بوده‌ایم که این مسائل در حج دخیل نباشد، بنابراین ما نباید یکسری اتفاقات را در آنجا رقم بزنیم، برای نمونه جنگ شیعه و سنی را نباید در آنجا به راه انداخت."

او در عین حال پیش از این از ایرانیانی که به حج می‌روند خواسته بود "برای خرید سوغات و کالاهای غیرضروری ارز با خود به عربستان نیاورند و با این کار پول ملی ما را تحقیر نکنند و بهتر است باتوجه به شعار سال از کالای ایرانی حمایت کنند."

در سال جاری ارزی که به خود حجاج داده می‌شود از ۳۰۰ دلار به ۲۰۰ دلار کاهش یافته است.

سازمان حج و زیارت سقفی نیز برای حجم و وزن چمدان‌های همراه حاجی‌ها تعیین کرده که برخی رسانه‌های ایرانی آن را این طور تعبیر کرده‌اند که "ساک‌های زائران حج ۹۷ کوچک و محدود شد تا سوغات نخرند".

منبع تصویر، iSna

توضیح تصویر،

پس از حمله کسانی با گرایش "حزب‌اللهی" به سفارت عربستان در تهران، این کشور رابطه دیپلماتیک با ایران را قطع کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه اصلاح‌طلب، "شرعی" بودن اختصاص دلار ۳۹۰۰ تومانی را زیر سوال برده است.

آقای بیات زنجانی در پاسخ به یک سوال شرعی در این زمینه گفته است: "حج برای کسانی‌ است که دارای استطاعت مالی و بدنی باشند؛ بنابراین اگر کسی مستطیع نیست حج برای او واجب نیست؛ دولت نیز مکلّف نیست زمینه استطاعت فوق را فراهم کند."

او گفته "تخصیص دادن چنین ارزهایی معلوم نیست مشروع باشد."

طیبه سیاوشی، از نمایندگان مجلس نیز گفته است: " اختصاص ارز دولتی به حجاج در حالی که کالاهای حیاتی مانند دارو نیاز بیشتری به این مهم دارند و کشور در وضعیت خاصی است، به هیچ وجه معقول نیست."

در مقابل بعضی از محافظه‌کاران از اینکه سهمیه ارز حجاج ۲۰۰ دلار است، اما به مسافرت‌های غیرزیارتی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو داده می‌شود، اعتراض کرده‌اند.

از طرف دیگر گرانی هزینه حج، که بین ۱۲ تا ۱۷ میلیون تومان است، هم با انتقادهایی همراه بوده است.

هرچند سازمان حج و زیارت از "مساعده" بیش از یک میلیون تومانی در این باره خبر داده است.

خبرگزاری ایسنا می‌گوید این مساعده بانکی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به اختلاف سازمان حج و زیارت و بانک‌ها بر سر سود سپرده‌های حجاج برمی‌گردد.

منبع تصویر، EPA

در ایران کسانی که می‌خواهند به حج بروند با پرداخت مبلغی ثبت نام می‌کنند و پس از چند سال نوبت به آنها می‌رسد.

در سال جاری ۸۵ هزار ایرانی به حج خواهند رفت.

این تعداد در مقایسه با کل سفرهای خارجی ایرانیان ناچیز است. در سال ۱۳۹۵ حدود ۹ میلیون نفر از ایرانیان سفر خارجی داشتند، که نیمی از آن سفرهای زیارتی، عمدتا به عراق، بود.

در پی بحران ارزی، مقام‌های ایرانی از مردم خواسته‌اند که طلا و ارز خود را وارد بازار کنند و همچنین از سفرهای خارجی مردم انتقاد کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، چندی پیش گفت: "کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارجی بروند، این سفرها را ترک کنند البته غیر از سفرهای زیارتی و حج و عتبات که مورد نظر نیست."

در سال ۱۳۹۵ به ترتیب ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و آلمان محبوبترین مقاصد گردشگری ایرانیان بوده‌اند و عربستان سعودی هشتمین مقصد محبوب بود.

عربستان سعودی سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد مستقیم از حج دارد.