ایران اخراج دو دیپلماتش از هلند را 'غیردوستانه و غیرسازنده' خواند

هلند

منبع تصویر، PEJMAN AKBARZADEH

توضیح تصویر،

دستگاه امنیتی هلند درباره دلیل اخراج دو دیپلمات ایرانی توضیحی نداده است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از هلند برای اخراج دو دیپلمات ایرانی انتقاد کرده و گفته است ایران حق مقابله به مثل را برای خود محفوظ می‌داند.

آقای قاسمی گفته است که سفیر هلند در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شده و اعتراض ایران درباره اخراج دیپلمات‌ها به او ابلاغ شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "جمهوری اسلامی ایران این تصمیم را اقدامی غیر سازنده در روابط دو کشور ارزیابی می کند.‌"

دستگاه امنیتی هلند روز جمعه اعلام کرد دو نفر از وابستگان سفارت ایران در لاهه حدود یک ماه پیش از هلند اخراج‌ شده‌اند.

نه ایران و نه هلند درباره هویت و رتبه دیپلمات‌های اخراجی و یا دلیل اخراج آنها جزئیاتی منتشر نکرده‌اند.

سخنگوی دستگاه امنیتی هلند ضمن اعلام خبر اخراج دیپلمات‌های ایرانی گفت وارد جزئیات موضوع نخواهد شد و اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها داده نمی‌شود.

آقای قاسمی هم در صحبت‌های خود اشاره‌ای به دلیل اخراج دیپلمات‌ها نکرده، با این حال در کنار محکومیت اخراج آنها گفته موضع جمهوری اسلامی بر "مبارزه قاطع با تروریسم" است.

او همچنین از مقامات هلند خواسته است که "به جای ایراد اتهامات ناروا" نسبت به "دستگیری و محاکمه عناصر تروریستی" اقدام کنند و برای پناه دادن به اعضای سازمان مجاهدین خلق پاسخگو باشند.

بهرام قاسمی نگفته است که هلند مشخصا چه اتهامی به ایران زده است که با مسایل تروریستی ارتباط دارد.

در روزهای اخیر یک دیپلمات ایرانی در اتریش به ظن نقش در توطئه بمبگذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق بازداشت شد.

حدود سه سال پیش هم یک ایرانی به نام علی معتمد در سوءقصدی در هلند کشته شد. برخی احتمال می‌دهند این شخص محمدرضا کلاهی صمدی باشد که از نظر حکومت ایران عامل بمبگذاری سال ۱۳۶۰ در دفتر حزب جمهوری اسلامی است. او عضو سازمان مجاهدین خلق بود.

سازمان مجاهدین خلق از گروه‌های سیاسی مهم درگیر در انقلاب ۱۳۵۷ بود که با برکناری ابوالحسن بنی صدر و آغاز موج سرکوب دهه شصت به مبارزه مسلحانه با حکومت روی آورد.

حکومت ایران این سازمان را یک "گروه تروریستی" قلمداد می‌کند. این گروه از نظر آمریکا و اتحادیه اروپا هم "تروریستی" محسوب می‌شد، اما در سال‌های اخیر از لیست‌های مربوطه خارج شد.