سفیر آمریکا در آلمان خواهان جلوگیری از برداشت پول ایران شد

ریچارد گرنل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان (چپ) در کنار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان

سفیر آمریکا در آلمان از دولت این کشور خواسته است که مانع برداشت ایران از حساب‌هایش در آلمان شود.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین و از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای ایران به روزنامه آلمانی بیلد گفت که دولت آمریکا به شدت نگران برنامه‌های ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد به ایران است.

روزنامه بیلد دیروز ۹ ژوییه (۱۸ تیر) گزارش داده بود که ایران درخواست برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از بانک تجارتی ایران و اروپا در آلمان را مطرح کرده است.

این درخواست که وزارت دارایی آلمان هم طرح آن را تایید کرده، در حالی مطرح شده که آمریکا با خروج از برجام قصد دارد تحریم‌های هسته‌ای ایران را به طور کامل بر‌گرداند.

تحریم‌های آمریکا شامل تحریم‌های ثانوی هم می‌شود که بنا بر آن شرکت‌ها و موسسات خارجی در صورت معامله با ایران مجازات می‌شوند.

روزنامه بیلد گزارش داده بود که ایران به نهاد ناظر بر نقل و انتقالات مالی در آلمان اطلاع داده است که ۳۰۰ میلیون یورو را برای تامین ارز مسافرتی شهروندان ایرانی که به خارج سفر می‌کنند، نیاز دارد.

بحران ارزی ایران که از چند ماه پیش شدت گرفته باعث افزایش شدید قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی و کمبود ارز از جمله برای مسافران خارجی شده است.

سفیر آمریکا در آلمان به روزنامه بیلد گفت: "ما از بالاترین سطوح دولت آلمان می‌خواهیم که در این ماجرا دخالت کند و مانع از اجرای آن شود."

ریچارد گرنل از زمان آغاز کار خود به عنوان سفیر آمریکا در آلمان در حدود دو ماه پیش، به دلیل صراحت لحن و آنچه که بعضی سیاستمداران آلمانی دخالت در امور این کشور خوانده‌اند، انتقاداتی را برانگیخته است.

روزنامه بیلد در گزارش قبلی خود نوشته بود که مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل نگران آن هستند که مبلغ درخواستی ایران صرف تجهیز گروه‌های مورد حمایت این کشور در خاورمیانه شود، اما دولت آلمان گفته است که نشانی از برنامه ایران برای چنین کاری در دست نیست.