مشاور رهبر ایران و نخست‌وزیر اسرائیل در مسکو؛ ولایتی: نتانیاهو دوره‌گرد است

حق نشر عکس Ilna
Image caption مشاور آیت‌الله خامنه ای: اگر گفت‌وگوها با پوتین آن‌طور که انتظار می‌رود پیش برود باید گفت این سفر یک نقطه عطفی در روابط استراتژیک دو کشور است

علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران که همزمان با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به مسکو سفر کرده گفته است که "وجود یا عدم حضور او در روسیه هیچ تاثیری در ماموریت استراتژیک ما در مسکو ندارد".

مشاور آقای خامنه ای درباره همزمانی دیدارش از مسکو با سفر بنیامین نتانیاهو گفته "ایشان یک آدم دوره‌گردی است که هر روز در یک نقطه از جهان سفر کرده و اظهارات بی مبنا و بی منطقی می‌کند و کم کم به جایی رسیده که کسی به حرف‌های او اهمیتی نمی‌دهد".

قرار است آقای ولایتی پیام آقای خامنه‌ای و حسن روحانی را فردا در کاخ کرمیلن تحویل رئیس جمهور روسیه بدهد.

او هنگام ورود به مسکو روابط ایران و روسیه را "یک رابطه استراتژیک و بلند مدت" توصیف کرده و گفته "اگر انشاالله گفت‌وگوهای بنده با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سایر مقامات این کشور آن‌طور که انتظار می‌رود پیش برود باید گفت این سفر یک نقطه عطفی در روابط استراتژیک دو کشور است".

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه و اسرائیل روابط نزدیکی با هم دارند

آقای ولایتی گفته "در شرایط کنونی که دنیا تحت تاثیر هژمونی یک فرد عاصی به‌ عنوان رئیس جمهور آمریکا است ضرورت همکاری‌های ایران و روسیه بیشتر و بیشتر می‌شود".

یک روز پیش از ملاقات آقای ولایتی با رئیس جمهور روسیه یعنی امروز، قرار است نخست وزیر اسرائیل با آقای پوتین ملاقات کند.

ملاقات رهبران روسیه و اسرائیل در مسکو، دومین دیدار آنها طی دو ماه گذشته است. سفر اردیبهشت ماه بنیامین نتانیاهو به روسیه ساعاتی پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام با ایران صورت گرفت.

بنیامین نتانیاهو در دیدارهای قبلی‌اش با رئیس جمهور روسیه نسبت به ادامه حضور ایران در سوریه ابراز نگرانی عمیق کرده و خواستار همکاری روسیه و آمریکا برای پایان دادن به این موضوع شده بود.

او دیروز هم در دیدار با فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین به اسرائیل، بار دیگر بر این موضع پافشاری کرد که کشورش حضور نظامی ایران یا گروه های مورد حمایت آن در سوریه را تحمل نخواهد کرد.

در هفته های اخیر اسرائیل برخی از پایگاه های نظامی در خاک سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده که گفته می شود با کمک ایران ساخته و تجهیز شده بود.

از جمله این اهداف بمباران شده پایگاه تی ۴ بود که چند هفته پیش هدف حمله شدیدی قرار گرفت و به مرگ ۷ عضو سپاه پاسداران ایران منجر شد.

ایران می‌گوید حضورش در سوریه به درخواست دولت این کشور است و تا زمانی که بشار اسد بخواهد، به این حضور ادامه می دهد.