عباس امیر انتظام درگذشت

حق نشر عکس Noorizad
Image caption عباس امیرانتظام و همسرش، الهه امیرانتظام

عباس امیرانتظام، از اعضای جبهه ملی ایران، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت موقت ایران پس از انقلاب بهمن ۵۷ در این کشور که سال‌ها به اتهام جاسوسی در زندان بود، در سن هشتاد و شش سالگی درگذشته است. از او به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی نام برده می‌شد.

روز پنجشنبه، ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه)، گزارش شد عباس امیر انتظام، معاون نخست‌وزیر در دولت موقت پس از انقلاب بهمن 57 و سفیر پیشین ایران در اسکاندیناوی و سوئد، در پی یک دوره بیماری در سن ۸۶ سالگی درگذشته است.

آقای امیر انتظام در سال ۱۳۵۸ به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - بازداشت، محاکمه و به اعدام محکوم شد اما سپس حکم اعدام او به حبس ابد تقلیل یافت. او در سال‌های اخیر به دلیل بیماری و لزوم مراقبت دایم پزشکی، به جای زندان در خانه تحت نظر قرار داشت.

این اتهام در جریان اشغال سفارت آمریکا گروگان‌گیری دیپلمات‌های آن در تهران به آقای امیرانتظام وارد شد.

مهاجمان به سفارت، که به آنان عنوان "دانشجویان خط امام" داده شد، گفتند مدارکی حاکی از جاسوسی او را در میان اسناد باقی مانده در سفارت پیدا کرده‌اند.

قبل از تصرف سفارتخانه، اکثر این اسناد توسط دستگاه‌های خرد کردن کاغذ خرد شده بود اما "دانشجویان خط امام" توانسته بودند آنها را بازسازی کرده و شواهدی در مورد افراد مختلف به دست آورند.

هم او و هم نزدیکان و هوادارانش، از جمله مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت، اتهام جاسوسی را مردود و دارای انگیزه سیاسی می‌دانستند.

گفته می‌شد که علت اصلی بازداشت و محاکمه او مخالفت با تشکیل مجلس خبرگان به جای مجلس موسسان قانون اساسی بود که آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی، قبل از رسیدن به قدرت از جمله در اولین سخنرانی پس از ورود به ایران وعده آن را داده بود.

مجلس خبرگان سرانجام قانون اساسی جمهوری اسلامی را با محوریت ولی فقیه تصویب کرد.

عباس امیر انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و بعدها توانست از آمریکا درجه فوق لیسانس مهندسی دریافت کند.

در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی از حامیان مخالفان حکومت وقت محسوب می‌شد و پس از انقلاب، توسط مهدی بازرگان به معاونت نخست وزیر و سمت سخنگوی دولت منصوب شد.

حق نشر عکس farsnews
Image caption امیر انتظام (چپ) و مهدی بازرگان - بازرگان هرگز اتهام جاسوسی علیه امیرانتظام را نپذیرفت