ولایتی: پوتین وعده ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نفتی داد

پوتین و ولایتی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ولایتی برای دیدار با آقای پوتین به مسکو رفت

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران، پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است که آقای پوتین نسبت به ادامه همکاری نفتی با ایران ابراز امیدواری کرده و وعده سرمایه‌گذاری تا سقف ۵۰ میلیارد دلار داده است.

آقای ولایتی به نقل از آقای پوتین گفته است: "روسیه آمادگی دارد در حوزه‌های نفتی و گازی ایران تا سقف ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و این رقم بالایی است و می‌تواند جایگزین شرکت‌های غربی شود که ایران را ترک کرده‌اند."

خبرگزاری‌ تاس یا اسپوتنیک خبری در رد یا تایید وعده آقای پوتین برای سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری گزارش نکرده‌اند.

مشاور رهبر ایران همزمان با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به مسکو سفر کرد.

آقای نتانیاهو در ملاقات با آقای پوتین خواهان آن شد که نیروهای ایرانی از سوریه خارج شوند.

در هفته‌های اخیر در محافل سیاسی و دیپلماتیک گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال همسویی مسکو با تل‌آویو برای فشار به تهران انجام شده است.

علی‌اکبر ولایتی پس از ملاقات با رئیس جمهور روسیه، گفت: "بر خلاف بعضی شایعاتی که دشمنان مشترک ایران و روسیه دامن می‌زنند، آقای پوتین تاکید کرد که روسیه و ایران به همکاری‌های خود در سوریه و منطقه برای حمایت از حکومت‌های قانونی این کشورها و همچنین عراق ادامه می‌دهند."

به گزارش تاس سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه نیز در دیدار آقایان ولایتی و پوتین حضور داشته است. مهدی سنایی، سفیر ایران در سوریه و علی اصغر فتحی از مقام‌های دانشگاه آزاد هم آقای ولایتی را همراهی می‌کردند.