مراسم خاکسپاری عباس امیرانتظام در بهشت زهرا برگزار شد

تشییع پیکر عباس امیرانتظام

منبع تصویر، ShabnamNezami

عباس امیرانتظام، از اعضای جبهه ملی ایران، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت موقت ایران پس از انقلاب در بهشت زهرا در جنوب تهران به خاک سپرده شد.

از او به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی نام برده می‌شد.

این در حالی است که از صبح روز جمعه ۲۲ تیرماه، بر اساس یک اعلام قبلی گروهی برای تشییع پیکر او در مقابل خانه او در شمال تهران تجمع کرده بودند، اما پیکر او به مقابل خانه آورده نشد و مراسم تشییع فقط در بهشت زهرا برگزار شد.

گزارش شده که احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری در بهشت زهرا بر پیکر او نماز خواند.

در این مراسم شرکت کنندگان شعار دادند: "عزا عزاست امروز امیرانتظام مظلوم مهمان خداست امروز، مصدق قهرمان صاحب عزاست امروز."

تعدادی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی تصاویری از مراسم خاکسپاری عباس امیرانتظام را فرستاده اند.

خبرگزاری ایسنا گزارش داد که "پیشتر قرار بود با تشییع پیکر سخنگوی دولت موقت به نوعی مراسم وداع با آن مرحوم باشد، اما به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها در انتقال پیکر آن مرحوم به محل مراسم [در مقابل خانه آقای امیر انتظام] ، به جلسه یادبود وی تبدیل شد که دوستداران امیر انتظام در آن طی سخنرانی‌هایی یاد او را گرامی داشتند."

بر اساس این گزارش چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی از جمله مصطفی تاجزاده، محمد ملکی، مجید فراهانی، عمادالدین باقی، الهه کولایی و محمود علیزاده طباطبایی در این مراسم حضور داشتند.

آقای امیرانتظام در سال ۱۳۵۸ به اتهام همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - بازداشت، محاکمه و به اعدام محکوم شد اما سپس حکم اعدام او به حبس ابد تقلیل یافت. او در سال‌های اخیر به دلیل بیماری و لزوم مراقبت دایم پزشکی، به جای زندان در خانه تحت نظر قرار داشت.

این اتهام در جریان اشغال سفارت آمریکا گروگان‌گیری دیپلمات‌های آن در تهران به آقای امیرانتظام وارد شد.

الهه امیرانتظام ، همسر آقای امیرانتظام در جمع تشییع کنندگان گفت که آرزوی همسرش "ساختن دوباره ایران بزرگ" بوده و از همه خواست که "برای بزرگی و منزلت و آینده روشن ایران" بکوشند و اختلافات را کنار بگذارند.

احمد سلامتیان، نماینده پیشین مجلس، رضا علیجانی که با آقای امیرانتظام هم بند بود و عبدالکریم لاهیجی که وکالت او را به عهده داشت در این ویدئو از تجربه ها و خاطراتشان گفتند:

توضیح ویدئو،

روایت همکار، هم‌بند و وکیل عباس امیرانتظام از زندگی او

بیشتر بخوانید: