رهبر ایران از دولت خواست 'نقشه راه اقتصاد باثبات' تهیه کند

خامنه‌ای و دولت حق نشر عکس leader.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور و اعضای کابینه‌اش درباره مشکلات اقتصادی ایران صحبت کرده و راهکارهایی را برای مقابله با آن ارائه داده است.

سایت رهبر ایران نوشته است که این نشست با دعوت رهبر ایران انجام شده اما ساعاتی پیش از این دیدار، رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که آیت‌الله خامنه‌ای اعضای هیئت دولت را "به دنبال بروز برخی نابسامانی‌های اقتصادی در کشور" فرا خوانده‌ است.

آقای خامنه‌ای در این دیدار درباره "شرایط و الزامات مقابله با نقشه‌های دشمن در مقطع کنونی" صحبت کرده و هم‌زمان از مدیران دولتی خواسته است تا "در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند."

آقای خامنه‌ای از "توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با کار و تلاش شبانه‌روزی همه مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم" سخن گفته است.


توصیه‌های رهبر ایران به روحانی و کابینه‌اش:

  • لزوم گسترش روزافزون دیپلماسی و ارتباطات خارجی با شرق و غرب به جز موارد معدودی مانند آمریکا
  • تهیه "نقشه راه اقتصاد باثبات" و جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
  • تقویت بخش خصوصی و ضرورت برخورد قاطع با متخلفان و مبارزه واقعی با فساد
  • اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی برای جلوگیری از عملیات مخرب نظیر قاچاق و پول‌شویی
  • حرف زدن رودرروی مسئولان با مردم و بیان شرایط، ضمن ارائه اقدامات خود
حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption اعضای هیئت دولت ایران در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای

رهبر ایران به صدا و سیما توصیه کرد که تصویر درستی از اقدامات دولت ارائه کنند و هم‌زمان گفت که بیان انتقادهای منطقی ایرادی ندارد.

بحران بازار ارز و طلا در ماه‌های اخیر همراه با انتقادها از مدیریت دولت در کنترل گرانی کالاها و خدمات و همین‌طور ناتوانی در مبارزه با فساد فشارها بر دولت آقای روحانی را افزایش داده است.

هم‌زمان تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران بعد از خروج ایالات متحده از برجام، باعث نگرانی‌های جدی در میان دولت‌مردان و مردم شده است.

رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۳ تیر با اذعان به فشارهایی که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران پیش خواهد آمد به مردم اطمینان داد که دولت زندگی آنها را اداره خواهد کرد.

هم‌زمان حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران موضوع تحریم‌ها را جدی خواند و گفتکه باید باور کرد که "طوفان نزدیک است". وزیر بهداشت ایران با اشاره به این‌که بعد از آبان‌ماه اوضاع ایران نگران‌کننده خواهد بود گفت: "روز مبادا همین روزهاست."

آبان ماه امسال موعد بازگشت کامل تحریم‌های نفتی ایران است. آمریکا گفته قصد دارد با اعمال تحریم‌ها صادرات نفتی ایران را به صفر برساند، هر چند که وزیر امور خارجه آمریکا از بررسی درخواست معافیت بعضی کشورها در این زمینه خبر داده است.