قطع مکرر برق در سراسر ایران؛ اعتراض نانوایان، اخلال در ترافیک

اعتراض یک نانوا در شهر خاش در استان سیستان و بلوچستان حق نشر عکس ILNA

در روزهای اخیر قطع مکرر برق در شهرهای مختلف ایران مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده و در همین رابطه گزارش‌هایی از اعتراض نانوایی‌ها به خراب شدن خمیر نان و اخلال در کارشان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

افزایش مصرف در فصل گرما باعث قطع برق در ایران شده است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در گزارشی که امروز یکشنبه ۲۴ تیرماه منتشر کرده است به نقل از یکی از کارگران نانوایی در شهر مریوان نوشت: "همین پنج‌شنبه گذشته از ساعت ۱۱:۳۰ برق نانوایی ما رفت؛ ما هشتاد کیلو خمیر داشتیم که مجبور شدیم همه‌ی آن را دور بریزیم. فقط روز جمعه، قطعی برق نداشتیم وگرنه روزهای کاری وسط هفته، گاه و بیگاه، با این مشکل مواجه می‌شویم. کمتر روزی‌ست که قطعی ناگهان برق نباشد و ما به مشکل برنخوریم."

براساس گزارش‌ها چند روز پیش از آن یک نانوا در شهر خاش در استان سیستان و بلوچستان در اعتراض، خمیرهایی که خراب شده بود را در مقابل اداره برق این منطقه خالی کرده است.

همچنین در توییتر تصاویری از اعتراض یک نانوا در شهرستان رویان استان مازندران منتشر شده است که در اعتراض خمیر نان را روی پله‌های ورودی اداره برق این شهرستان ریخته است.

حق نشر عکس @wlszpilman

در روزهای اخیر شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از شهروندان تهرانی درخواست کرد "فقط با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق به ویژه در ساعات اوج مصرف (۱۲ تا ۱۷ و ۲۰ تا ۲۳) و انتقال مصارف غیرضروری به دیگر ساعت‌ها، مجموعه صنعت برق را در تامین برق پایدار یاری رسانند."

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) هم از استان فارس گزارش داد که "قطعی برق به طور عملی در فرایند زندگی، تولید و صنعت استان فارس تاثیر منفی گذاشته است" اما "اعلام جدول زمان بندی خاموشی احتمالی در این استان به یاری مردم آمده است تا "آسیب های کمتری از این ناحیه متحمل شوند."

اما عبدالله بلواسی، فعال صنف نانوایان مریوان در استان کردستان، درباره "نبود برنامه مشخص و منظم زمان قطع برق" به خبرگزاری ایلنا گفت: "کارگر می‌رود سر کار، خمیر درست می‌کند و بعد ناگهان برق قطع می‌شود، هم کارگر از کارش می‌ماند و هم هدررفت آرد به وجود می‌آید؛ و در این میان، کارگران خمیرگیر و شاطری که حق‌الزحمه‌ای دستمزد می‌گیرند، بیشتر متضرر می‌شوند. از آن طرف، مردم هم ‌سرگردان و معطل می‌مانند؛ در این گرمای تابستان به قصد نانوایی و خرید نان از منزل خارج می‌شوند ولی نانی در کار نیست."

این در حالی است که صبح امروز، شرکت توزیع برق تهران بزرگ اعلام کرده است که جدولی که از سوی این شرکت منتشر شده تا پایان قطعی‌های برنامه ریزی شده برق در تابستان، ثابت خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم در این باره گزارش داد: "پس از عبور میزان مصرف برق از ظرفیت عملی تولید و ورود وضعیت شبکه به محدوده قرمز، تعداد بروز خاموشی‌های پراکنده در کشور زیاد شد و پیرو این مسئله، تصمیم گرفته شد تا خاموشی‌ها مدیریت شود و پیش از بروز خاموشی‌های چندساعته، مردم از زمان‌بندی قطعی‌های برق مطلع شوند."

قطع برق چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و اخلال در ترافیک

سرتیپ محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ روز یکشنبه ۲۴ تیرماه، در گفت و گو با خبرگزاری دانشچویان ایران (ایسنا) تایید کرد که "اکثر چراغ‌های راهنمایی و رانندگی با قطع برق شهری غیر فعال می‌شوند".

به گفته آقای مهماندار، درخواست پلیس این است که برق مجزایی برای این چراغ‌ها در نظر گرفته شود، یا برای آنها برق اضطراری فراهم شود و یا "این چراغ‌ها به انرژی خورشیدی متصل شوند."

او گفت که پلیس مسئول قطع برق چراغهای راهنمایی و رانندگی نیست و زیرساخت‌های کنترل این چراغها در اختیار سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است.

از شهرهای مختلف ایران گزارش شده که قطع برق و خاموش شدن چراغ‌های راهنمایی و رانندگی باعث اختلال در رفت و آمد خودروها و افزایش ترافیک شده است.

مساله کمبود برق و خاموشی‌های اخیر به محل مناقشه میان جناح‌های سیاسی در ایران تبدیل شده است و منتقدان دولت، این اتهام را مطرح کرده‌اند که به دلیل تعهدات دولت حسن روحانی به مفاد پیمان زیست محیطی پاریس تولید برق را در نیروگاه‌های برق کاهش داده‌اند.

حق نشر عکس vatanemrooz.ir
Image caption مساله کمبود برق و خاموشی‌های اخیر به محل مناقشه میان جناح‌های سیاسی در ایران تبدیل شده است: روزنامه وطن امروز دولت حسن روحانی را متهم میکند که به دلیل تعهداتش به توافق زیست محیطی پاریس، تولید برق را کاهش داده است. اتهامی که فعالان محیط زیست آن را رد کرده اند

درباره قطعی برق در ایران بیشتر بخوانید: