فرزندان کاووس سیدامامی از تلویزیون شکایت کردند

کاووس سیدامامی حق نشر عکس AFP / FAMILY ALBUM

وکیل خانواده کاووس سیدامامی استاد دانشگاه که بهمن ماه گذشته پس از چند هفته دستگیری در زندان درگذشت می گوید آنها به دلیل پخش فیلمی از صداوسیمای ایران که آقای سیدامامی را به جاسوسی متهم می کرد از این نهاد شکایت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، پیام درفشان گفت که مهران و رامین سیدامامی از تهیه کننده، عوامل تولید و آمر تهیه برنامه "منطقه ممنوعه" در دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده اند.

آقای درفشان به این خبرگزاری گفت: "برنامه منطقه ممنوعه برخلاف قانون اساسی، فرمان هشت ماده ای بنیانگذار جمهوری اسلامی، قانون حقوق شهروندی و همچنین قانون آیین دادرسی کیفری مبادرت به انتشار عکس های خصوصی مورث موکلان کرده این در حالی است که برابر اصل ۲۲ قانون اساسی حیثیت مردم از تعرض مصون است و برابر اصل ۳۹ قانون اساسی هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است."

او همچنین گفت که "برابر گزارش وزارت اطلاعات و سخنان وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که به عنوان تنها نهاد قانونی مبارزه با جاسوسی اعلام شده است، هیچ دلیلی مبنی بر وجود اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیستی وجود ندارد."

آقای سیدامامی روز چهارم بهمن ماه به دست مأموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. روز ۱۹ بهمن به خانواده او گفته شد که در سلول انفرادی خودکشی کرده است.

خانواده سیدامامی در پایان بهمن ماه طی بیانیه‌ای گفته بودند که از مسئولان برنامه خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون ایران به خاطر پخش فیلمی "توهین‌آمیز" در مورد آقای سیدامامی شکایت خواهند کرد.

در آن بیانیه آمده بود که این فیلم خود گواهی است بر اینکه مدرک مستدلی علیه آقای سیدامامی وجود نداشته است و به همین دلیل سازندگان فیلم برای بی‌اعتبار کردن او به انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی روی آورده‌اند.

مقامات قضایی پس از انتشار خبر درگذشت بحث‌برانگیز آقای سیدامامی، او و تعدادی از همکارانش را به جاسوسی و ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل متهم کردند.

فیلمی که تلویزیون ایران در برنامه ۲۰:۳۰ پخش کرد، همین اتهامات علیه بازداشت شدگان و آقای سیدامامی را تکرار می‌کرد. مقامات قضایی ادعا کرده بودند که آقای سیدامامی قبل از خودکشی به جرایم خود اعتراف کرده است.