گفتگو با عباس توفیق در برنامه 'به عبارت دیگر'‌ تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

گفتگوی عنایت فانی با عباس توفیق

نشریۀ فکاهی - طنز توفیق در تاریخ روزنامه نگاری ایران پدیده ایست شاید منحصر بفرد. این نشریه نه فقط درانعکاس انتقادآمیز مسائل و مشکلات مردم ایران و ناکارآمدی‌ها در سیاست‌های داخلی و در مقاطعی خارجی به شیوۀ خاص خود گستاخ و به بیان عامیانه "زرنگ" بود بلکه در برخوردهایش با ماموران سانسور و مقامات مملکتی هم به همان اندازه با زرنگی عمل می‌کرد.

داستان کشمکش‌های توفیق با سه نخست وزیر بخصوص شنیدنی است، اسدالله علم، حسنعلی منصور و امیر عباس هویدا. در دو برنامۀ "به عبارت دیگرویژه" که بخش اول آن امروز سه شنبه در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران پخش می‌شود، عباس توفیق ، کاریکاتوریست، طنز نویس، سردبیر و یکی از سه صاحبان انتشارات توفیق می‌گوید که چطور وقتی حسنعلی منصور روزنامۀ توفیق را توقیف کرد بازار "کاریکاتور شفاهی" علیه منصور که به توفیق نسبت داده می‌شد چنان داغ شد که نخست وزیر برای از سر گیری انتشار آن به التماس افتاد و مسئولان توفیق به قول عباس توفیق برای نخست وزیر ناز می‌کردند.

حق نشر عکس Hamshahri

این دو برنامۀ بسیار دیدنی و شنیدنی را که می‌تواند لبخند بر لبتان بنشاند یا گاه حتی به شما را قهقهه بیندازد، از دست ندهید:

بخش اول، سه شنبه ۲۶ تیر ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران پخش می‌شود و بخش دوم آن سه شنبۀ آینده ۲ مرداد در همین ساعت. طبق معمول این گفت و گو در یوتیوب هم قابل دسترسی است.

برای دیدن برنامه‌های "به عبارت دیگر" اینجا را کلیلک کنید: