ترامپ: پوتین بابت منافع تجاری از برجام حمایت می‌کرد؛ ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ ۴۰روز پیش در کاخ سفید اعلام کرد از توافق هسته‌ای کنار می‌کشد.

رئیس‌جمهور آمریکا بعد از دیدار با رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه‌ای گفته است که موضع این دو کشور درباره سوریه به هم 'نزدیک می‌شود' ولی درباره توافق هسته‌ای ایران، روسیه در پی 'منافع تجاری'اش است اما آمریکا 'از مردم ایران حمایت می‌کند'.

دونالد ترامپ ساعتی بعد از جلسه خبرسازش با ولادیمیر پوتین، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا گفت: "درباره ایران، او [پوتین] احتمالا دوست داشته توافق [هسته‌ای] را سر جایش حفظ کند چون این برای روسیه خوب است. می‌دانید؛ آنها با ایران تجارت می‌کنند. این برای خیلی از کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند، خوب است. ولی برای این کشور خوب نیست، و در نهایت برای دنیا خوب نیست."

آقای ترامپ در این مصاحبه با اشاره به اعتراض‌ها در ایران گفته است: "ایران دارد فرو می‌پاشد. در همه شهرهایشان شورش دارند. تورم خیلی فراگیر شده و بالا گرفته. و نه که کسی بخواهد به کسی آسیب بزند، به جز آن رژیم، ما می‌خواهیم به مردم ایران بگوییم که صد در صد پشت آنها هستیم."

رئیس‌جمهور آمریکا گفته است این تظاهرات از بعد از آن شکل گرفته که او توافق هسته‌ای ایران را "فسخ" کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ترامپ: ایرانی‌ها روزی به من خواهند گفت بیایید توافق کنیم

آقای ترامپ که از پیش از رسیدن به ریاست‌جمهوری منتقد توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بود، ۴۰ روز پیش از این، در ماه مه/اردیبهشت، اعلام کرد که آمریکا رسما از این توافق کنار می‌کشد و دستور داد تحریم‌هایی که بر اساس همین توافق تعلیق شده بودند، در یک دوره زمانی بازگردانده شوند.

او حکومت ایران را "پیش‌قراول ناامنی در جهان" نامید، و با انتقاد از برنامه موشکی ایران و حمایت از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، آن را تهدیدی جدی برای جهان خواند.

پنج کشور دیگر طرف توافق هسته‌ای، شامل آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه، می‌گویند هم‌چنان در پی حفظ برجام هستند.

کشورهای اروپایی می‌گویند که می‌خواهند تمهیداتی در نظر بگیرند تا تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مانع تجارت اروپا با ایران نشود.

اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند آن‌چه تا کنون اروپایی‌ها پیش‌نهاد داده‌اند، کافی نیست.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم‌چنین درباره موضوع روسیه گفته است: "در سوریه، ما [با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه] خیلی داریم نزدیک می‌شویم. فکر کنم آن‌جا دارد یک وضعیت امدادرسانی شکل می‌گیرد، و خیلی افراد از ترکیه و اردن و جاهای مختلف دارند به سوریه برمی‌گردند. دارند برمی‌گردند. از اروپا کمتر. ولی از خیلی جاهای مختلف دارند برمی‌گردند."

روسیه و ایران در سال‌های گذشته در سوریه پشتیبان حکومت بشار اسد بوده‌اند. در طرف دیگر آمریکا و برخی کشورهای عربی هم‌پیمان آن از گروه‌هایی از شورشی‌ها و مخالفان بشار اسد حمایت کرده‌اند.

حرف‌های رئیس‌جمهور آمریکا در نشست روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین، انتقادهای فراوانی برانگیخت.

پس از این واکنش‌ها، حسام‌الدین آشنا، ‌مشاور رییس‌جمهوری ایران، در یادداشتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، خواستار "گفت‌وگو" با "آمریکای ضد ترامپ" و "غرب منهای ترامپ" شد.

این چهره نزدیک به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، گفت: "نگرانی کارشناسان و مقامات سابق [آمریکایی] این است که می‌گویند ترامپ شکافی میان آمریکا و متحدان افکنده که به آمریکا لطمه می‌زند و دیگران از این شکاف استفاده می‌کنند. یعنی این روسیه و نه ایران است که در شکاف غرب و آمریکا مستقر شده است. این یک فرصت است برای بهبود رابطه با غرب. اکنون چیزی به نام "غرب منهای ترامپ" داریم."

آقای آشنا می‌گوید واکنش‌ها به نشست روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی "نشان داد که غرب یعنی اروپا و آن 'آمریکای دیگرگ که علیه آمریکای ترامپ متحد شده‌اند. جای ما کجاست؟ زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ و با 'غرب منهای ترامپگ گفت‌وگو کنیم."