پیدا شدن جنازه اقبال مرادی، از فعالان کرد

  • ژیار گل
  • بی‌بی‌سی
اقبال مرادی

منبع تصویر، facebook

توضیح تصویر،

اقبال مرادی

بامداد روز چهارشنبه، ۲۷ تیر، جنازه اقبال مرادی، از اعضای رهبری جمعیت حقوق بشر کردستان ایران در پنجوین، از شهرهای کوچک مرزی کردستان عراق با ایران پیدا شد.

او به ضرب سه گلوله کشته شده و از هویت و انگیزه عاملان قتل او اطلاعی در دست نیست. پیشتر در سال ۱۳۸۷ هم به او سوء قصد شده بود.

با پیدا شدن جنازه اقبال مرادی، تعداد فعالان کرد که از اسفند گذشته در کردستان عراق هدف سوء قصد قرار گرفته‌اند، به چهار تن می‌رسد.

اقبال مرادی پدر زانیار مرادی است، زندانی کرد که به همراه لقمان مرادی در ایران به اعدام محکوم شده است. زانیار مرادی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده. اقبال مرادی پیشتر گفته که محکومیت فرزندش برای انتقام گیری از او بوده است. اقبال مرادی از زندانیان سیاسی کرد ایران است که به اتهام فعالیت برای کومله سال‌ها در زندان و تبعید بود.

آقای مرادی در کردستان عراق زندگی می‌کرد. او در چند سال گذشته کمپین‌های متعددی علیه اعدام در کردستان عراق راه انداخته بود. خانواده او می‌گویند پیشتر دستگاه امنیتی کردستان عراق به او هشدار داده بود که جمهوری اسلامی به دنبال کشتن اوست.

ترور اقبال مرادی اولین مورد در کردستان عراق نیست. فعالان کرد می‌گویند موارد قتل فعالان کرد پس از همه‌پرسی استقلال کردستان بیشتر شده است.

منبع تصویر، facebook

توضیح تصویر،

قادر قادری

اسفند سال گذشته، قادر قادری، از فرماندهان حزب دمکرات کردستان در رانیه کردستان عراق با بیست گلوله کشته شد. حزب دمکرات کردستان، جمهوری اسلامی را متهم به این قتل کرد.

در اسفند سال گذشته هم خودرو صلاح رحمانی، از اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در اربیل با بمب منفجر شد. آقای رحمانی و پسرش زخمی شدند و پسرش در بیمارستان درگذشت.

منبع تصویر، facebook

توضیح تصویر،

احمد امیر احمدی

احمد امیر احمدی که اهل نقده و عضو حزب دمکرات کردستان ایران بود در فروردین امسال در شهر سوران کردستان عراق ترور شد. او هم پیشتر در ایران زندانی سیاسی بود و به کردستان عراق آمده بود.

در شب یلدای سال ۱۳۹۶بمبی در مراسم حزب دمکرات کردستان در کوی سنجق منفجر شد. شش نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند. حزب دمکرات کردستان گفت: یکی از نفوذی‌های جمهوری اسلامی ایران عامل این بمب گذاری بوده است.

چند سال پیش در حزب دمکرات کردستان ایران انشعابی رخ داد که از دل آن، حزب دمکرات کردستان (حدک) و حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) درآمد.

فعالان سیاسی کرد می‌گویند در ماه‌های اخیر به خاطر تضعیف موقعیت احزاب کرد ایرانی پس از همه پرسی استقلال، فعالیت نهادهای امنیتی ایران بیشتر شده. این فعالان دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران را مسئول این قتل‌ها می‌دانند.

ایران معمولا در مورد اتهام ترور مخالفانش رسما موضع‌گیری نمی‌کند ولی گاهی این نوع قتل‌ها را به درگیری‌های بین گروه‌های مخالفش نسبت می‌دهد.