روحانی: اظهارات ترامپ نیازی به پاسخ گفتن ندارد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

منبع تصویر، President.ir

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می گوید که حملات تازه دونالد ترامپ "پوچ" است و نیازی به پاسخگویی ندارد. همزمان رسانه ها در آمریکا گزارش داده اند که این هفته شورای امنیت ملی کاخ سفید نشستی درباره ایران برگزار می کند.

به گزارش منابع خبری ایران آقای روحانی سه روز بعد از حمله دونالد ترامپ در واکنش به اظهارات او گفت: "امروز هم برخی حاکمان آمریکا حرف‌های زیادی می‌زنند که بی‌پایه و اساس است و تهدیدات پوچ از طرف برخی از این حاکمان، نیازی به پاسخ دادن و دهن به دهن شدن با آنها ندارد و انسجام و انتخاب مسیر وحدت و ایستادگی، محکم‌ترین پاسخ به سخنان سخیف آنها خواهد بود."

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود می نویسد که شورای امنیت ملی آمریکا این هفته به ریاست جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، جلسه ای در مورد ایران برگزار خواهد کرد.

این خبر در حالی منتشر شده که تا اولین موعد اعمال تحریم های هسته ای در روز ششم اوت (۱۳ مرداد) حدود دو هفته باقی مانده و جدال لفظی بین رهبران دو کشور بالا گرفته است.

دونالد ترامپ روز سه شنبه ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) در جمع کهنه سربازان آمریکایی گفت: "من از توافق هسته ای عقب کشیدم و ایران دیگر کشور سابق نیست." او در عین حال برای انعقاد یک "توافق واقعی" با ایران ابراز آمادگی کرد.

از سوی دیگر در روز چهارشنبه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در یک جلسه سنا خط مشی فشار حداکثری بر حکومت ایران را موثر خوانده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی سنا با دفاع از افزایش فشارها بر ایران گفت: "همان طور که رئیس جمهور گفته ایران دیگر کشور پنج ماه پیش نیست، این به خاطر آن است که کارزار فشار اقتصادی ما، خارج شدن ما از توافق هسته ای و حمایت محکم ما از مردم ایران که در نطق یکشنبه گذشته توضیح داده شد موثر واقع شده است."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

روز چهارشنبه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مذاکره "یک‌سویه" با آمریکا را رد کرد و گفت که آمریکا باید تصور چنین مذاکره‌ای "از سر زیاده‌جویی و در سایه تهدید با ایران سرفراز را برای همیشه فراموش کند."

آقای قاسمی به خبرنگاران گفت: "امروز هم چون دیروز و بیش از آن اعتمادی به گفتار و کردار دولتمردان آمریکا برای گفت‌وگو، آن هم از نوع آمریکایی آن وجود ندارد."

دونالد ترامپ یکشنبه گذشته در توییتر خود خطاب به حسن روحانی نوشت: "خطاب به رئیس جمهور روحانی: دیگر هرگز، هرگز آمریکا را تهدید نکنید وگرنه با پیامدهایی روبرو خواهید شد که کمتر کسی در تاریخ دیده است. ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف های جنون آمیز شما درباره خشونت و مرگ را تحمل کند. مواظب باشید!"

آقای روحانی یک روز پیش از هشدار دونالد ترامپ، با اشاره به اقدامات آمریکا برای تحریم نفتی ایران و جلوگیری از صادرات آن به واشنگتن هشدار داده بود: "با دم شیر بازی نکنید، پشیمان کننده است".

سخنان آقای ترامپ با واکنش گسترده مقام های ایرانی روبرو شد.

از جمله محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز، در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، به ایالات متحده هشدار داده که "مراکز استقرار آمریکا در دسترس قدرت دفاعی ایران است".

آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای اعلام کرده که تحریم های اقتصادی ایران، که بعد از برجام متوقف شده بود، مجددا از سرگرفته خواهد شد.

فروش نفت ایران یکی از مهمترین بخش های تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است. مقام های دولت دونالد ترامپ گفته اند که درصدد هستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.