بانک مرکزی ایران قیمت رسمی دلار را افزایش داد

حق نشر عکس isna
Image caption قیمت دلار در بازار آزاد ایران به طور به طور رسمی مشخص نیست اما رسانه های ایران می گوید در حال حاضر تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان هم به فروش می رود

بانک مرکزی ایران قیمت رسمی فروش دلار آمریکا را افزایش داده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی از امروز قیمت رسمی دلار ۴هزار و ۴۰۳ تومان خواهد بود که بیش از ۲۰۰ تومان افزایش نسبت به زمان شروع این طرح نشان می دهد.

تثبیت قیمت دلار حدود چهار ماه پیش و در جریان اوج گیری بحران ارزی توسط دولت آغاز شد. اسحاق جهانگیری معاون اول دولت حسن روحانی این طرح را اعلام کرد.

آقای جهانگیری در زمان آغاز اجرای تثبیت نرخ ارز هشدار داده بود که فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده "قاچاق تلقی خواهد شد".

قیمت دلار در بازار آزاد ایران به طور رسمی مشخص نیست اما رسانه های ایران می گویند در حال حاضر تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان هم به فروش می رود. در زمان شروع سیاست ارز تک نرخی یعنی ۲۰ فروردین امسال، قیمت هر دلار آمریکا در بازار ارز غیررسمی کمتر از ۶ هزار تومان بود.

آقای جهانگیری در زمان شروع سیاست تثبیت ارز ابراز امیداوری کرده بود که با اجرای این تصمیم آرامش به بازار ارز بازگردد و افزایش بی رویه قیمت متوقف شود.

حق نشر عکس ICB
Image caption قیمت رسمی ارزهای عمده در وب سایت بانک مرکزی ایران

افزایش رسمی نرخ دلار از سوی بانک مرکزی ایران همزمان با اولین هفته از شروع به کار عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران است که هفته گذشته از سوی حسن روحانی، جانشین ولی الله سیف شد.

بازار ارز ایران در ماه ای اخیر پرتلاطم بوده است به طوری که بارها باعث اعتراضات خیابانی شهروندان از جمله گروهی از بازاریان در شهرهای مختلف شده است.

این نابسامانی حدود سه هفته پیش از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام آغاز شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی ضمن خروج کشورش از توافق با ایران اعلام کرده که تحریم های پیشین علیه این کشور به مرور آغاز می شود.

قرار است تحریم مبادلات دلاری از نیمه مرداد ماه دوباره آغاز شود.