ایرانی‌ها از ابتدای سال 'هزار خانه' در ترکیه خریده‌اند

ترکیه

منبع تصویر، Anadolu

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه با استناد به "آمار غیررسمی" گفته شهروندان ایرانی از ابتدای امسال هزار خانه مسکونی در شهرهای مختلف ترکیه خریده‌اند. متوسط قیمت این خانه‌ها ۱۶۰ هزار دلار اعلام شده است.

رضا کامی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت:‌ "با توجه به تحولات اخیر در بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی برخی از هموطنانمان برای ارزش افزوده بیشتر شروع به سرمایه گذاری در بخش ساختمان کرده‌اند که البته نمی توان به صورت صد درصد گفت که آنها سود کرده‌اند."

خبرگزاری ایرنا حدود ده روز پیش با استناد به داده‌های مرکز آمار ترکیه گفته بود که شهروندان ایرانی با خرید ۹۴۴ واحد مسکونی در شهرهای مختلف این کشور، بیشتر از سه برابر مدت مشابه سال قبل در ترکیه خانه خریده‌اند.

منبع تصویر، Anadolu

توضیح تصویر،

متوسط قیمت خانه‌های خریداری شده توسط ایرانیان در ترکیه ۱۶۰ هزار دلار اعلام شده است

بر اساس این داده‌ها، ایرانی‌ها پس شهروندان عراق و عربستان بیشترین خریدار خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند.

یکی از دلایل افزایش تعداد ایرانیان خریدار خانه در ترکیه، اخذ مجوز اقامت و حفط ارزش دارایی‌ها با توجه به افزایش شدید قیمت ارز در ایران است.

ایران یکی از پنج کشوری است که بیشترین مسافر به ترکیه دارد.

در سه سال گذشته بر تعداد مسافران ایرانی در ترکیه افزوده شده و بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در شش ماه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۸) بیش از یک میلیون و ۱۴۲ هزار مسافر ایرانی به ترکیه رفته‌اند که نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد داشته است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در گرجستان از استقبال زیادی برخوردار بوده است

با افزایش قیمت ارز در ایران، در ماه‌های اخیر تعداد شهروندان ایرانی که برای خرید ملک به گرجستان سفر کرده‌اند هم افزایش یافته است.

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است. از این رو شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان از طریق خرید ملک، می‌تواند به گرفتن اقامت دائم این کشور منتهی شود. این قانون شامل زمین‌های بایر و کشاورزی نیمی‌شود.

دو شهر تفلیس و باتومی بیش از دیگر شهرهای گرجستان از استقبال خریدان ایرانی خانه برخوردار بوده است.