تظاهرات در گوهردشت و اصفهان در اعتراض به تورم و گرانی

تظاهرکنندگان خواستار حمایت بازاریان شده اند

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

تظاهرکنندگان خواستار حمایت بازاریان شده اند

گزارش‌ها و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی که از تجمع معترضان به تورم و گرانی در گوهردشت کرج است. ساعاتی پیش از این تجمع، مردم در اصفهان هم در اعتراض به گرانی تظاهرات کرده و شعار داده بودند.

از ساعاتی پیش ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که از تجمع مردم در گوهر دشت و شعارهایی در اعتراض به گرانی و تورم حکایت می‌کرد از جمله "گرانی، تورم، بلای جان مردم." در این ویدئوها حضور نیروهای انتظامی و پلیس ضد شورش هم مشخص است.

در ویدئوها از تظاهرات این روز شعار "توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه" و "دروغ می گن آمریکاست، دشمن ما همین جاست" شنیده می شود.

تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده نشان می‌دهند نیروهای لباس شخصی در حضور نیروی انتظامی معترضان در گوهردشت را با باتوم می‌زنند تا آنها را متفرق کنند.

هنوز جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.

امروز همچنین گروهی از کسبه و رانندگان در در شهرک صنعتی امیرکبیر در محله شاپور جدید اصفهان در اعتراض به "موج تورم و گرانی" تظاهرات کردند.

نیروهای ضد شورش هم در محل این تظاهرات حضور داشتند اما گزارشی از درگیری پلیس با مردم در اصفهان منتشر نشده است.

معترضان در اصفهان شعارهایی علیه گرانی دادند و از دیگر شعارهای تظاهرات امروز اصفهان، "رضا شاه روحت شاد" بود.

فراخوان برای تجمعات سراسری در اعتراض به گرانی، و وضعیت موجود از دو روز پیش در شبکه‌های اجتماعی شروع شده و از مردم خواسته شده بود تا عصر امروز در شهرهای مختلف تجمع کنند.

در هقته‌های اخیر بحران ارزی باعث سقوط بی‌سابقه ریال واحد پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی شده و این هفته نرخ دلار از یازده هزار تومان فراتر رفت.

جهش قیمت ارز و طلا در ماه‌های اخیر باعث اعتراض‌های متعددی در ایران شده است از جمله بازاریان در تهران و چند شهر دیگر در اعتراض به بی ثباتی بازار و چشم انداز نامعلومی که برای کسب و کارشان پیش آمده، مغازه های خود را بستند و دست از کار کشیدند.

توضیح ویدئو،

ناآرامی‌ها در ایران

مقام‌های دولتی می‌گویند بحران ارز با واقعیت ذخیره ارزی ایران که به گفته حسن روحانی درآمدهایش بیشتر از مخارج ارزی است، مطابقت ندارد و مکررا وعده بازگشت ثبات به بازار می‌دهند.

رئیس قوه قضائیه ایران "برخی از دست های پشت پرده" را در بحران به وجود آمده دخیل دانسته و "برهم زنندگان ثبات اقتصادی" را به مجازات اعدام تهدید کرده است.