سئوال مجلس از رئیس جمهوری و طرح استیضاح وزیر کار 'اعلام وصول شد'

روحانی

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

روحانی برای پاسخ به نمایندگان یک ماه فرصت دارد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از وصول سئوال تعدادی از نمایندگان از حسن روحانی، رئیس جمهوری، خبر داده است.

آقای لاریجانی در جلسه علنی روز چهارشنبه، ١٠ مرداد (١ اوت)، گفت که حدود ٩٢ نفر از نمایندگان خواستار سئوال از رئیس جمهوری در مورد مسایل اقتصادی بودند و این موضوع به کمییسون اقتصادی ارجاع شد. وی افزود که کمیسیون این سئوالات را با حضور نمایندگان رئیس جمهوری بررسی کرد اما در نهایت، ٨٠ تن از نمایندگان، یعنی بیش از حد نصاب قانونی، همچنان خواستار سئوال از رئیس جمهوری هستند و در نتیجه، این سئوال "اعلام وصول" می‌شود.

طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس، سئوال از رئیس جمهوری در مرحله اول به کمیسیون مرتبط با موضوع سئوال ارجاع می‌شود و به مدت یک هفته در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر در پایان این مدت، سئوال‌کنندگان همچنان بر طرح سئوالات خود باقی مانده باشند و تعداد آنان دست کم به یک چهارم تعداد کل نمایندگان برسد، مجلس آن را اعلام وصول می‌کند.

علی لاریجانی گفت که "با استناد به اصل ٨٨ قانون اساسی و ماده ٢١٢ آئین نامه داخلی مجلس و گزارش کمیسیون اقتصادی، و پس از مدت مقرر برای بررسی سئوال در کمیسیون اقتصادی، "سئوال با پنج محور اعلام وصول می‌گردد."

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

طرح استیضاح علی ربیعی نیز اعلام وصول شده است

وی افزود که محورهای سئوال از رئیس جمهوری عبارتست "از عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی."

طبق آئین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهوری موظف است ظرف یک ماه از تاریخ اعلام وصول سئوال، در مجلس حاضر شود و به سئوالات پاسخ دهد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری مجلس - خانه ملت - در توضیحی پیرامون سئوال از رئیس جمهوری گفته است که هرگاه نمایندگان از پاسخ رئیس جمهوری قانع نشوند، می‌توانند خواستار استیضاح او شوند. طرح استیضاح از رئیس جمهوری با امضای یک سوم نمایندگان قابل رسیدگی است. طبق اصل ٨٩ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجلس همچنین می‌تواند طرح عدم کفایت رئیس جمهوری را مورد بررسی قرار دهد که تصویب آن مستلزم رای موافق دست کم دو سوم نمایندگان است.

مصوبه عدم کفایت جهت تصمیم گیری برای ولی فقیه ارسال می‌شود.

این نخستین مورد از سئوال مجلس از رئیس جمهوری در ایران نیست. در سال ١٣٩٠، سئوال نمایندگان از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت، اعلام وصول شد و او نیز برای پاسخگویی در مجلس حضور یافت هر چند نحوه برخورد و رفتار او در جلسه پاسخگویی، انتقاد شماری از نمایندگان را در پی داشت.

مجلس از حق استیضاح و طرح عدم کفایت رئیس جمهوری نیز در مورد ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی، استفاده کرد که به برکناری او به دستور رهبر وقت جمهوری اسلامی منجر شد.

همچنین، روز چهارشنبه علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس طرح استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با امضای ۴۰ تن از نمایندگان را اعلام وصول کرد. وزیر کار ده روز فرصت دارد تا در مجلس حاضر شود و به نمایندگان توضیح بدهد. در پایان جلسه استیضاح، در مورد این طرح رای‌گیری می‌شود. تصویب طرح استیضاح به معنی لزوم کناره‌گیری وزیر مربوطه است.