ایران: عربستان تمایلی به استفاده از فرصت میانجیگری برای بهبود روابط ندارد

حق نشر عکس isna
Image caption عربستان سعودی روابط سیاسی و اقتصادی با ایران را از دی ماه ۱۳۹۴ به طور کامل قطع کرده است

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است عربستان سعودی که روابط خود با ایران را قطع کرده تمایلی به استفاده از پیشنهاد میانجیگری برخی از کشورهای عربی ندارد.

آقای قاسمی به خبرگزاری پانا گفته است: "به تمام کشورهایی که در مذاکرات خود اعلام آمادگی کردند که به عنوان میانجی میان ما و عربستان ایفای نقش کنند پاسخ منفی ندادیم" اما مقام های سعودی "تمایلی به استفاده از فرصت میانجیگری ندارند".

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و ارتباطی که با عربستان برقرار کرده مقام های سعودی "دچار توهم شدند که در تحمل و صبوری بتوانند امتیاز بیشتری را از ایران دریافت کنند".

پس از حمله به سفارت عربستان سعودی و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، عربستان کارکنان خود از ایران را فراخواند و روابط سیاسی و اقتصادی اش با جمهوری اسلامی ایران را به طور کامل قطع کرد. این حمله در پی اعدام شیخ نمر باقرالنمر، روحانی شیعه در عربستان صورت گرفته بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، گروهی از منتقدان این اقدام، به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند

مدتی پس از این و از دست رفتن امیدها برای از سرگیری فوری روابط، ایران و عربستان سعودی کشور سوئیس را حافظ منافع خود معرفی کردند.

آقای قاسمی درباره وضعیت دفتر حافظ منافع ایران در عربستان گفته است که "بر اساس توافقی که هشت ماه پیش با سوئیس داشتیم قرار شد که سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران در عربستان فعال شود. تا دو سه هفته پیش هم ویزای اسامی که خیلی وقت پیش اعلام کرده بودیم صادر نشده است اما ظرف یکی دو هفته گذشته گشایشی ایجاد شده که فکر می‌کنم علائمی وجود دارد که دفتر حافظ منافع باز و فعال می‌شود".

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از اعزام یک گروه ۱۰ نفره از ایران به عربستان برای انجام امور کنسولی خبر داده است. آقای قاسمی گفته "ما تمایل داشتیم که این تیم در سفارت کار خود را انجام دهد اما در نهایت تصمیم بر این شد که در بعثه اقدام کنند".

بعثه، هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به حج است. این هیات زیرنظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران فعالیت می کند.

ایران و عربستان یکدیگر را به دخالت در امور سوریه و یمن و تضعیف امنیت منطقه متهم می‌کنند.

عربستان از جمله کشورهایی بوده که از تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق اتمی با ایران و بازگشت تحریم های پیشین علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده است.

بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان گفته بود که توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران نقص‌ داشته است.