اجرای مرحله اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد

ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری آمریکا با خروج از برجام خواستار تغییر رفتار حکومت ایران و توافق هسته‌ای بهتری با این کشور شد

مرحله اول تحریم‌های اقتصادی و مالی آمریکا علیه ایران به اجرا درآمده است در حالیکه مقامات آمریکایی و ایرانی یکدیگر را در مورد بازگشت تحریم‌ها و آثار آن بر مردم مقصر می‌دانند.

روز گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فرمان اجرایی از سرگیری برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را امضا کرد و این فرمان از بامداد امروز، سه‌شنبه، ١٦ مرداد (٧ اوت)، به وقت شرق آمریکا به اجرا درآمده است.

این مرحله از بازگشت تحریم‌ها شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری این کشور است. مرحله بعدی و جدی‌تر تحریم‌ها روز ١٣ آبان - نود روز دیگر - به اجرا در می‌آید که فعالیت‌های صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را هدف قرار داده است. هدف از اجرای مرحله دوم تحریم‌ها کاهش چشمگیر عواید ارزی دولت ایران است.

آقای ترامپ روز ٨ ماه مه، نود روز پیش، اعلام کرد که از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی - برجام - خارج می‌شود و تحریم‌های یکجانبه‌ آمریکا که در چارچوب این توافق لغو شده بود بار دیگر به اجرا در خواهد آمد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تحریم‌ها پیشاپیش بر شرایط اقتصادی ایران تاثیر منفی گذاشته است

رئیس جمهوری آمریکا و برخی از مقامات ارشد دولت او هدف از بازگشت تحریم‌ها را دستیابی به توافق هسته‌ای "بهتری" با ایران و وادار کردن حکومت جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن برخی از سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی آن توصیف کرده‌اند.

آنان تاکید داشته‌اند که هدف از این تحریم‌ها ملت ایران نیست و گفته‌اند منافع مالی ناشی از لغو تحریم‌های هسته‌ای برای رفاه و رفع مشکلات ایرانیان به کار نرفته بلکه به مصرف اجرای برنامه های زیانبار حکومت جمهوری اسلامی رسیده است. آنان از جمله سوء استفاده و فساد مالی در تشکیلات حکومتی ایران و حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی از حکومت سوریه و برخی گروه‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای را عامل هدل رفتن منابع متعلق به ملت ایران و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه معرفی کرده‌اند.

در جریان اعتراضات چند ماهه اخیر در ایران، مقامات آمریکایی صراحتا گفته‌اند که از حق مردم ایران برای برخورداری از آزادی و رفاه حمایت می‌کنند. جمهوری اسلامی این اظهارات را دخالت در امور داخلی خود توصیف و آن را محکوم کرده است.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

مقامات آمریکایی گفته‌اند در اعتراضات علیه حکومت در کنار مردم ایران قرار دارند اما مقامات جمهوری اسلامی آنان را به اقدام علیه مردم ایران متهم کرده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

وزارت خرانه داری آمریکا گفته است که تحریم‌ها شامل مواد غذایی و دارویی نمی شود اما مشخص نیست چه سازوکاری برای تضمین دسترسی آزاد ایرانیان به این اقلام قرار است پیش‌بینی شود.

ساعاتی پیش از به اجرا درآمدن تحریم ها، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "نود روز پیش، رئیس جمهوری ایالات متحده از توافق هسته‌ای شکست خورده با ایران خارج شد. امروز بار دیگر تحریم‌ها علیه رژیم ایران به اجرا درآمد تا با فعالیت‌های مخرب آن مقابله شود. رژیم باید منابع ایران را برای کمک به شهروندانش به کار ببرد نه اینکه صرف حمایت از تروریسم و ثروت‌اندوزی رهبرانش کند."

در مقابل، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، آمریکا را متهم کرده که در صدد آسیب زدن به مردم ایران است و گفته است که این تحریم‌ها باعث توقف فروش دویست دستگاه هواپیمای مسافربری به شرکت‌های هواپپمایی ایران می‌شود و جان مسافران را به مخاطره می‌اندازد. آقای ظریف با یادآوری عملکرد تاریخی ایالات متحده و در اشاره تلویحی به اعلام حمایت مقامات آمریکایی از مردم ایران در مقابل حکومت جمهوری اسلامی گفته است: "ریاکاری آمریکا حد و مرزی نمی‌شناسد."

با وجود خروج ایالات متحده از برجام، سایر امضاکنندگان این توافق از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، همچنان بر حفظ این توافق تاکید دارند و اقداماتی را برای کاهش فشار اقتصادی ناشی از تحریم بر روند مبادلات اقتصادی ایران با خارج اتخاذ کرده‌اند. در عین حال، با توجه به اهمیت ایالات متحده در مبادلات تجاری و مالی جهانی و هشدار دولت آن کشور در مورد تنبیه شرکت‌هایی که تحریم‌های علیه ایران را نادیده بگیرند، میزان موفقیت عملی این اقدامات مشخص نیست.