تخت‌روانچی: نباید برای دیدار ترامپ و روحانی انتظار ایجاد کنیم

تخت روانچی حق نشر عکس Tasnim
Image caption آقای تخت روانچی یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران بود

مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران، می‌گوید فکر نمی‌کند در سفر حسن روحانی به نیویورک بین او و دونالد ترامپ ملاقاتی انجام شود.

آقای تخت‌روانچی در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره احتمال دیدار آقایان روحانی و ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است: "نخیر. من خودم فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد."

او، که از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران بوده، گفته است: "نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. شخصا زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینه آن فراهم نیست."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همزمان با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، برای مذاکره مستقیم و بدون قید و شرط اعلام آمادگی کرده است. مقام‌های ایرانی می‌گویند با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، مذاکره قابل قبول نیست.

هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، حدود یک ماه دیگر، ۱۸ سپتامبر(۲۷ شهریور) در نیویورک آغاز می‌شود و انتظار می‌رود که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای شرکت در آن به آمریکا سفر کند.

برخی رسانه‌های جهان درباره احتمال دیدار آقای روحانی با آقای ترامپ گمانه‌زنی کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقایان روحانی و ترامپ در هفته‌های گذشته انتقادهای تندی رد و بدل کرده‌اند

مجید تخت‌روانچی در مصاحبه با ایسنا گفته است که سال گذشته در جریان مجمع عمومی سازمان ملل، پس از سخنرانی حسن روحانی آمریکاییان در صدد تماس بااو برآمدند. وی افزوده است: "بعد از یکی دو ساعت آنان شروع کردند تلفنی پیغام دادن و دنبال کسانی می‌گشتند که پیغامشان را به آقای رییس‌جمهوری برساند. وقتی دیدند به نتیجه نمی‌رسند و جوابی به آنها داده نمی‌شود از شخص ثالث برای انجام شدن این کار کمک گرفتند."

آقای تخت‌روانچی گفته است واکنش ایران به پیام‌های آمریکا منفی بود.

حسن روحانی در اولین سالی که به ریاست جمهوری رسید در جریان سفرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل، با باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی صحبت کرد.

پس از این مکالمه، که اولین صحبت روسای جمهور ایران و آمریکا بود، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت: "برخی از آنچه که در سفر نیویورک پیش آمد، به جا نبود، چون ما دولت آمریکا را غیرقابل اعتماد، خودبرتربین، غیرمنطقی و عهدشکن می‌دانیم."