محاکمه محمدعلی طاهری، رهبر عرفان حلقه؛ مجازات پنج سال حبس تایید شد

محمد علی طاهری
توضیح تصویر،

محمد علی طاهری دو بار به اعدام محکوم شده بود

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری، به خبرگزاری‌های ایرانی گفته است که دادگاه تجدیدنظر حکم پنج سال حبس برای رهبر عرفان حلقه را تایید کرده است.

آقای طباطبایی اظهار امیدواری کرده است با توجه به آنکه آقای طاهری حدود هفت سال در حبس بوده، مشمول عفو مشروط شده و آزاد شود.

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و با اتهاماتی چون توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و کسب اموال نامشروع و پخش محصولات رسانه‌ای غیرقانونی مواجه شد.

او دو بار به اعدام محکوم شد، اما پس از نقض حکم در دیوان عالی، حکمش به پنج سال کاهش یافت. حال دادگاه تجدیدنظر همین حکم را تایید کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی گفته است که همچنان از طرف موکلش برای اعاده دادرسی به دیوان عالی خواهد رفت و درخواست برائت خواهد کرد، هرچند که او گفته به طور معمول پرونده مختومه تلقی می‌شود و رسیدگی در دیوان عالی یک "روش استثنایی" خواهد بود.

آقای علیزاده طباطبایی به ایلنا گفته است: "به این دلیل که رای غلط است و ایراد قانونی دارد، امیدواریم که در دیوان عالی کشور نقض شود. ولی در دیوان عالی کشور وقتی رای نقض شد به شعبه‌ هم عرض تجدیدنظر برای رسیدگی مجدد ارجاع می‌شود. این یک روند طولانی است اما اصرار آقای طاهری این بوده که ما اعاده دادرسی را ثبت کنیم و این کار انجام شود."

محمدعلی طاهری فعالیت خود را تحت عنوان "عرفان کیهانی"، "عرفان حلقه" و در زمینه "طب مکمل و فرادرمانی" معرفی می‌کرد.

او در نقاط مختلف ایران پیروانی داشته است و مربیانی در کلاس‌هایی آموزه‌های او را درس می‌دادند.

در سال‌های حبس آقای طاهری گروهی از هوادارانش به دفعات به حمایت از او تجمعاتی برگزار کردند. بعضی از این هواداران هم با برخورد قضایی و امنیتی مواجه شده‌اند.

فعالان حقوق بشر و منتقدان حکومت ایران می‌گویند اقلیت‌های دینی در ایران تحت فشار هستند و به جز سختگیری با بهاییان و سنی‌ها، حکومت با شیعیانی که عقایدشان با باورهای رسمی تفاوت دارند نیز به طور تبعیض آمیزی برخورد می‌کند.