نازنین زاغری برای ۳ روز از زندان به مرخصی آمد

نازنین زاغری

نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی که از نوروز سال ۱۳۹۵ در ایران بازداشت بوده، برای اولین بار، به مرخصی رفته است.

براساس بیانیه کارزار موسوم به "آزادی نازنین"، خانم زاغری، صبحگاه امروز پنجشنبه (۲۳ اوت) ، برای سه روز از زندان اوین به مرخصی رفته و در حال حاضر، در کنار پدر و مادر و دختر خردسالش است.

در این بیانیه آمده است که آزادی سه روزه "رویه عادی" برای زندانیانی است که بیشتر محکومیت خود را طی کرده‌اند و وکیل نازنین قصد دارد که صبح روز شنبه درخواست تمدید این مرخصی را مطرح کند.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری آزادی موقت همسرش را "اتفاق غیرمنتظره خوبی " خواند و گفت که او همراه خانواده اش در شهر دماوند هستند.

به گزارش "کارزار آزادی نازنین"، مقامات از نازنین زاغری تعهد گرفته‌اند که هنگام آزادی موقت "با رسانه‌ها مصاحبه نکند، به سفارتخانه‌های خارجی به خصوص سفارت بریتانیا نرود و اقدام به ترک ایران نکند."

بر اساس این گزارش، خانم زاغری و پدرش هر دو به طور جداگانه تعهد داده‌اند که این شروط را رعایت کنند.

نازنین زاغری به جرم اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه نگاری به جوانان ایرانی، به پنج سال زندان محکوم شده بود که تا کنون، دو سال و نیم آن را گذرانده. خانم زاغری و وکلایش، همواره همه اتهامات را رد کرده اند.

ملاقات ریچارد رتکلیف با وزیر خارجه بریتانیا

پیشتر ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، گفته بود که با جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا درباره وضعیت همسرش گفت‌وگو کرده است.

آقای رتکلیف در خصوص دیدار با جرمی هانت گفت که "خانواده انتظار داشت که این ملاقات به تصمیم مشخصی درباره حمایت دیپلماتیک از نازنین زاغری منجر شود اما وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده که هنوز درباره مطلوب بودن این اقدام، اطمینان ندارد."

موضوع اعطای حمایت دیپلماتیک از خانم زاغری اولین بار پاییز سال گذشته و زمانی که بوریس جانسون وزیر خارجه وقت بریتانیا خود را آماده سفر به تهران و دیدار با مقام های نظام جمهوری اسلامی ایران می کرد، مطرح شد.

ریچارد رتکلیف تا کنون بارها از مقام های بریتانیایی خواسته تا در تماس های دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران، موضوع آزادی همسرش را پیگیری کنند.

او بوریس جانسون، وزیر خارجه قبلی بریتانیا را متهم به اهمال در پرونده همسرش کرده بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نازنین زاغری اتهام های وارد شده را رد می کند و می گوید برای آشنایی دخترش گابریلا با پدر و مادر خود به ایران رفته بود

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما مقام های دولت حسن روحانی و اعضای ارشد قوه قضائیه به ریاست صادق لاریجانی می گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده اند.

در صورت اعطای حمایت دیپلماتیک به افراد، این موضوع از یک قضیه ملی خارج و به موضوعی میان دو کشور بدل می شود که تبعات اختلاف بر سر آن می تواند موجب اثر منفی بر روابط دوجانبه شود.

خانم زاغری از بیشتر از دو سال پیش هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی به همراه دختر خردسالش بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است. او به توطئه علیه نظام متهم شده اما این اتهام را رد می کند و می گوید برای آشنایی دخترش گابریلا با پدر و مادر خود به ایران رفته بود.