برگزاری پرحاشیه نخستین جلسه دادگاه مشایی

دادگاه مشایی
توضیح تصویر،

جلسه محاکمه "علنی" آقای مشایی بدون حضور وکیل متهم، و با حضور خبرنگاران چند خبرگزاری معتمد قوه قضاییه و افراد دیگری برگزار شده که چهره های آنها مشخص نیست

نخستین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی، که از او به عنوان نزدیک ترین فرد به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران یاد می شود، با حاشیه های فراوان برگزار شد.

این جلسه، شنبه ۳ شهریور و در شرایطی برگزار شد که برخی رسانه های ایران، صبح امروز خبر از لغو آن داده بودند. با این حال، حوالی ظهر به وقت تهران، خبر برگزاری دادگاه آقای مشایی منتشر شد.

در آستانه جلسه محاکمه امروز، روابط عمومی دادگاه انقلاب تهران اعلام کرد که محاکمه اسفندیار رحیم مشایی "علنی" است. این در حالی است که محاکمه بدون حضور وکیل متهم، و با حضور خبرنگاران چند خبرگزاری معتمد قوه قضاییه و افراد دیگری برگزار شد که چهره های آنها مشخص نیست.

روابط عمومی دادگاه انقلاب تهران، پیش از برگزاری جلسه دادگاه مدعی حضور وکیل متهم در آن شد، اما به فاصله کوتاهی این خبر را تصحیح کرد. به روایت دادگاه انقلاب: "قبل از شروع دادگاه وکیل جدیدی از ناحیه وکلای سابق آقای اسفندیار رحیم‌مشایی در محل دادگاه انقلاب حاضر و مراتب عزل وکلای سابق را اعلام و فرد اخیر الذکر نیز قبل از تشکیل جلسه دادگاه محل را ترک نمود، در نتیجه دادگاه با حضور متهم مذکور و بدون حضور وکلای مدافع متهم برگزار گردید."

در مقابل، عادل حیدری و سید علی اصغر حسینی، وکلای اسفندیار رحیم مشایی، خبر سایت قوه قضاییه را مبنی بر عزل خود تکذیب کردند. همزمان، در صفحه توییتر پایگاه اطلاع رسانی محمود احمدی نژاد متنی منتشر شد که از مسئولان قضایی می خواست اگر راست می گویند اسناد عزل وکلای آقای مشایی را منتشر کنند.

مجموعه اطلاعات منتشر شده از سوی قوه قضاییه و خبرگزاری های همسو از جلسه محاکمه امروز، محدود به چند تصویر و خبر کوتاه است و امکان پی بردن به مجموعه اظهارات متهم در دفاع از خود وجود ندارد.

در بخشی از فیلم کوتاهی که خبرگزاری صداوسیما از جلسه دادگاه منتشر کرده، آقای مشایی در حال اعتراض شدید و درآوردن پیراهن زندان مشاهده می شود؛ هرچند صدای وی قطع است و مشخص نیست که چه اتفاقی باعث این واکنش شده.

توضیح خبرگزاری صدا و سیما از تنش ایجاد شده در جلسه محاکمه، در این حد است که: "پس از حضور متهم در جلسه علنی دادگاه و قرائت بخشی از کیفرخواست، متهم با هدف اخلال در جلسه دادرسی و به تعطیلی کشاندن دادگاه و با اعلام اینکه قصد شرکت در جلسه دادگاه را نداشته و از مفاد کیفرخواست بی اطلاع است و با بیان مطالب غیر مرتبط با موارد اتهامی و با فضاسازی و اعمال و رفتار غیرمتعارف تلاش کرد روند رسیدگی را تحت تاثیر خود قرار دهد که با متانت، صلابت و قانونمندی رئیس دادگاه ، جلسه به مدت حدود دو ساعت ادامه پیدا کرد."

در پی برگزاری نخستین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی؛ صفحه توییتر پایگاه اطلاع رسانی محمود احمدی نژاد به نقل از او نوشت: "اینان غافلند که اگر این روش ها کسی را حفظ می کرد، نوبت به این‌ها نمی‌رسید."

آقای مشایی در بخشی از زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، ریاست دفتر او را بر عهده داشت.