محاکمه مشایی بدون دفاع و وکیل تمام شد

مشایی

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

آقای مشایی صندلی خود را چرخانده و رو به قاضی ننشسته است و به او نگاه نمی‌کند

محاکمه اسفندیار رحیم مشایی، از نزدیکان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق، بدون دفاع او در برابر اتهاماتش تمام شده است و قاضی با اعلام ختم رسیدگی به پرونده گفته است که رای دادگاه صادر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای رحیم مشایی گفته است که دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و به همین دلیل از خودش دفاع نکرده است.

در تصاویری که از جلسه محاکمه منتشر شده است آقای مشایی صندلی خود را چرخانده و رو به قاضی ننشسته است و به او نگاه نمی‌کند.

جلسه اول رسیدگی به پرونده آقای مشایی هم با حاشیه همراه بود و به خصوص نداشتن وکیل و عدم حضور خبرنگاران مستقل در دادگاه انتقادهایی را برانگیخت.

خبرگزاری میزان قوه قضاییه در آغاز گزارش خود تاکید کرده است که امروز، یکشنبه ۱۱ شهریور، " دومین جلسه علنی رسیدگی به اتهامات اسفندیار رحیم مشایی با حضور نمایندگان رسانه‌ها از جمله خبرگزاری صدا و سیما، خبرگزاری تسنیم، شبکه خبر، باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری ایسنا برگزار شد."

قاضی غضنفرآبادی در آغاز جلسه دوم محاکمه اسفندیار رحیم مشایی اعلام کرد که او از پذیرش کیفرخواست خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌های آقای مشایی با بیان اینکه کیفرخواست را نخوانده و نمی‌تواند از خود دفاع کند، گفته است: "من را به زور به دادگاه آوردند. چرا حضور من در این دادگاه لازم است؟"

قاضی پاسخ داده است: "حضور شما برای این لازم است که از خود دفاع کنید و نگویید مرا بدون دفاع محاکمه کردند."

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

قوه قضاییه ایران روی پوشش رسانه‌ای دادگاه آقای مشایی تاکید داشته است

قاضی غضنفرآبادی از آقای مشایی سوالاتی درباره ارتباطش با پریوش سطوتی و کمال فروغی پرسیده است، که از نظر قوه قضاییه ایران جاسوس قلمداد می‌شوند.

پریوش سطوتی همسر حسین فاطمی، از چهره‌های نزدیک به محمد مصدق و وزیر امور خارجه وی نیز بود. کمال فروغی نیز سرمایه‌داری است که به جرم جاسوسی در ایران زندانی است.

قاضی همچنین از آقای مشایی پرسیده است که به چه دلیل قصد داشته جیسون رضاییان را ملاقات کند. آقای رضاییان پیشتر خبرنگار واشنگتن پست در تهران بود و پس از مدتی حبس به دنبال توافق هسته‌ای در جریان معاوضه زندانیان آزاد شد.

قاضی دادگاه همچنین از ارتباط ادعایی آقای مشایی با ریچارد دالتون، سفیر سابق بریتانیا در ایران، پرسید.

او از آقای مشایی پرسید: "از خودتان دفاع کنید و بگویید ارتباط شما با جاسوسان انگلیسی و اسرائیلی چیست؟"

انتقاد قاضی از برنامه مشایی برای ریاست جمهوری

بنا به گزارش‌ها آقای مشایی به این سوالات پاسخ نداده و با اشاره به نداشتن وکیل و نخواندن کیفرخواست، صلاحیت دادگاه و دلیل حضور خود در جلسه محاکمه را زیر سوال برده است.

آقای مشایی گفته است: "محکومیت من از پیش مشخص شده است".

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

مشایی به سوالات قاضی پاسخ نداد

قاضی خطاب به آقای مشایی گفته است: "شما به دنبال ریاست جمهوری بودید. اما از طریق جریان نفاق، انگلیسی و کانادایی."

اسفندیار رحیم مشایی در سال ۱۳۹۲ با حمایت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد، اما در کنار اکبر هاشمی رفسنجانی، از چهره‌های برجسته‌ای بود که شورای نگهبان صلاحیتشان را رد کرد.

آقای احمدی‌نژاد امروز در توییتر خود خبر داده است که فردی در حال تعقیب او بوده است، که به ادعای آقای احمدی‌نژاد، این شخص از اعضای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه بوده و ماموریتش اطمینان از این بوده که آقای احمدی‌نژاد به دادگاه انقلاب نرود تا به عنوان مستمع در جلسه علنی حاضر شود.

محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر انتقادهای تندی را درباره حکومت ایران مطرح کرده است.

او و نزدیکانش می‌گویند قوه قضاییه ایران به دلایل سیاسی با آنها برخورد می‌کند.

آنها از جمله می‌گویند افشای تلاش فاضل لاریجانی، برادر رئیس قوه قضاییه، برای زد و بند با سعید مرتضوی و بابک زنجانی، از دلایل انتقام‌جویی قوه قضاییه است.