نماینده مجلس خواهان همه‌پرسی برای نظارت استصوابی شد

پروانه سلحشوری از آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری خواسته برای "نجات کشور" وارد عمل شود

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

پروانه سلحشوری از آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی خواسته برای "نجات کشور" وارد عمل شود

پروانه سلحشوری و هاجر چنارانی دو نماینده مجلس ایران در نطق های کم‌سابقه‌ای در تاریخ مجلس شورای اسلامی، یکی خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای خواستار کمک به یافتن راه حل برای "ابرچالش‌های ایران" شده، از نظامیان خواسته به "پادگان‌ها برگشته" و همچنین خواهان همه پرسی برای نظارت استصوابی شده و دیگری نیز ایران را "کشور خیانت‌زده" توصیف کرده است.

خانم سلحشوری امروز سیزدهم شهریور (چهارم سپتامبر) در نطق میان دستور گفته است "خطابم را مقام رهبری قرار می دهم، زیرا اعتقاد دارم تنها راه برون‌رفت از ابرچالش‌های فعلی ورود رهبری برای نجات کشور است".

این نماینده مجلس ایران از ضرورت استفاده از همه‌پرسی "در حوزه سیاست خارجی، نحوه اداره صدا و سیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان" گفته است.

خانم سلحشوری با انتقاد شدید از نظارت استصوابی که باعث شده است از افراد کارآمد استفاده نشود تاکید کرده است که نظارت استصوابی که در آن شورای نگهبان داواطلبان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را رد می‌کند "بُعد جمهوریت نظام را به شدت تضعیف کرده است".

این نماینده مجلس گفته "از مقام رهبری تقاضا دارم در مواردی که به نظر می‌رسد جمهوریت و اسلامی بودن نظام آنطور که باید در جامعه شکل بگیرد، صورت نگرفته به تغییرات در این حوزه‌ها کمک کنند".

او از "احکام ناعادلانه قوه قضائیه"، "امتیاز گیری و بده بستان های نمایندگان مجلس"، "نظارت استصوابی"، "انحصار صداوسیما"، "طرح‌های بی فایده و بی نتیجه مجلس"، حبس و حصر دانشجویان، معلمان، کارگران، وکلا، فعالان محیط زیست، "خشونت گسترده اجتماعی"، آلودگی زیست محیطی" و " ورود نیروهای نظامی به عرصه سیاست، اقتصاد و فرهنگ و تداخل فعالیت‌های نهادهای فرهنگی و نظامی" به عنوان ابرچالش هایی یاد کرده که نظام جمهوری اسلامی با آن در گیر است.

خانم سلحشوری در این نطق کم سابقه در تاریخ مجلس شورای اسلامی گفته "می‌خواستم همچون گذشته برای تظلم‌خواهی به روحانیت حامی مردم رجوع کنم و به آنها شکایت ببرم، اما متاسفانه دغدغه امروز برخی روحانیون بجای اینکه فقر، فساد و دین‌گریزی جوانان و اختلاس از بیت المال باشد، درگیر تار موی زنان و دوچرخه سواری آنها است".

نماینده مجلس ایران خواستار آن شده که "نهادهای نظامی به پادگان ها برگشته و به وظایف ذاتی خود بپردازند تا اقتصاد و فرهنگ سامان بگیرد"، "زندانیان سیاسی آزاد و عفو عمومی برای بازگشت هموطنان" اعلام شود.

هاجر چنارانی: ایران کشوری خیانت زده است

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

هاجر چنارانی گفته "ایران سرفراز و سربلند از رفتار و کردار برخی از مسئولان جمهوری اسلامی به تنگ آمده است"

در نطق میان دستور دیگری، هاجر چنارانی نماینده نیشابور امروز در مجلس گفته "ایران جنگ‌زده، طاعون زده، سیل زده یا ورشکسته نیست. بلکه خیانت‌زده است. جمعی خیانت می‌کنند و خائن هستند".

خانم چنارانی گفته است: "ایران سرفراز و سربلند از رفتار و کردار برخی از مسئولان جمهوری اسلامی به تنگ آمده است".

غلامرضا حیدری دیگر نماینده مجلس ایران هم با انتقاد از شرایط جاری در ایران گفته "ساختار قدرت به گونه‌ای است که اختیارات یکجا و مسئولیت‌ها جای دیگری است".

انتقاد از نمایندگان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان حمیدرضا حاجی بابایی نماینده اصولگرای مجلس امروز از همکاران خود انتقاد کرده و گفته "هرچه از دهانشان در می آید در مجلس به نظام می گویند" اما علی مطهری نائب رئیس مجلس گفته "نماینده ها در ابراز عقیده و نطق آزادند مگر آنکه شامل توهین و افترا شود".

این سخنان در مجلس ایران همزمان است با اظهارات احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری در آغاز نشست دو روزه این مجلس. وی در سخنان خود درباره "ناکارآمدی دستگاه ها"ی نظام هشدار داده و گفته بود "دشمنان می‌خواهند هزینه نابسامانی‌های کشور را به پای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب بنویسند".

از زمان بالا گرفتن اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و انتقاد از وضعیت بحران زده اقتصادی، گرانی و افزایش فساد مالی در میان مقام‌های حکومتی، معترضان شعارهایی سرمی دهند که جهتگیری آن عمدتا متوجه آیت‌الله خامنه‌ای است. نمایندگان مجلس هم در نطق های خود در صحن علنی به طور تلویحی و چنان که امروز انجام شده به طور مستقیم آیت الله خامنه ای را مسئول وضعیت جاری در کشور عنوان می کنند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته که از اعتراضات مردم مطلع است.