انتقاد کلانتری از 'دخالت نظامیان در کشاورزی'

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، از "دخالت نظامیان" در کشاورزی انتقاد کرد

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، با انتقادی کم‌سابقه از "دخالت نظامیان در کشاورزی" گفته است که وزارت جهاد کشاورزی در تصمیم‌گیری‌هایش عملا "تحت تاثیر ارگان‌های نظامی‌ست". او همچنین این ارگان‌ها را به "خرج کردن نادرست بودجه" متهم کرد.

آقای کلانتری که در کنگره ملی "علوم زراعت و اصلاح نباتات" صحبت می‌کرد به اظهار نظر محمدرضا نقدی، رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین، اشاره کرد که گفته بود که ایران "ظرفیت تولید غذا برای یک و نیم میلیارد نفر را دارد".

رئیس سازمان محیط زیست همچنین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس را به دلیل تائید نظر سردار نقدی مورد نقد قرار داد و نتیجه این رفتار را "انحراف همه تصمیم‌گیران" دانست که در نهایت به "تعطیلی بخشی از کشاورزی" می‌انجامد.

خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای نظامی با حمله به آقای کلانتری نظر او را مبنی بر مشکل ایران برای تامین غذای ۳۰ میلیون نفر زیر سوال برده‌اند.

آقای کلانتری به عنوان نمونه از خرج نامناسب بودجه به پروژه آبرسانی به زابل و احیای تالاب هامون اشاره کرد و گفت که وزارت جهاد کشاورزی نزدیک به یک میلیارد دلار برای این منظور بودجه گرفته است اما وضعیت امروز زابل و شمال سیستان نشان می‌دهد که این بودجه به درستی خرج نشده است.

عیسی کلانتری می‌گوید که وزارت جهاد کشاورزی تحت تاثیر موضع ارگان‌های نظامی و تندروها ر ایران" تغییرات اقلیمی را قبول ندارند و تلاش جهانی "برای مقابله با گرم‌تر شدن زمین" را توطئه می‌دانند.

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

محمدرضا نقدی، فرمانده سابق بسیج گفته است که ایران ظرفیت تولید غذابرای یک نیم میلیارد نفر را دارد

او همچنین "انجمن‌های علمی" را به دلیل "سکوت" در برابر این اظهارنظرها مقصر دانست و گفت: وقتی انجمن‌های ما سکوت می‌کنند و فکر و ذکرشان ارتقای تشریفات اداری خودشان می‌شود، یک نظامی یا چند نماینده می‌آیند و سیاست‌گذاری می‌کنند.

عیسی کلانتری بدون نام بردن از فعالان محیط‌زیستی که بیش از ۹ ماه به اتهام "جاسوسی" در زندان‌های اطلاعات سپاه بازداشت هستند این انجمن‌ها را به تماشاچی بودن متهم کرد از آنان با عنوان "انجمن خلع سلاح شده" یاد کرد.