ایران از برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از بانک آلمانی 'صرف نظر کرد'

بانک تجارتی ایران و اروپا

منبع تصویر، EIHBANK

توضیح تصویر،

ایران قصد داشت از حساب خود در بانک تجارتی ایران و اروپا در آلمان ۳۰۰ میلیون یورو برداشت کند

رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند که ایران به دلیل مخالفت‌‌های جدی آمریکا از تلاش برای برداشت و انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از یک بانک آلمانی صرف نظر کرده است.

خبرگزاری رویترز هم امروز چهارشنبه ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) به نقل از منابع خود این خبر را تأیید کرده است.

حدود سه ماه پیش دولت آلمان تایید کرد که ایران درخواست برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از یکی از حساب‌های این کشور در آلمان را مطرح کرده و گفت که در حال بررسی این درخواست است.

پیش از آن رسانه‌ها گزارش کرده بودند که این درخواست با هدف برداشت پول نقد از بانک تجارتی ایران و اروپا (Eihbank) مطرح شده است. بنا بر آن گزارش‌ها ایران قصد داشت پیش از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا این پول را به ایران منتقل کند.

در آن زمان روزنامه بیلد نوشت که ایران به نهاد ناظر بر نقل و انتقالات مالی در آلمان اطلاع داده است که این پول را لازم دارد تا هم‌زمان با بحران ارزی در ایران، آن را به شهروندان ایرانی بدهد که برای سفر به خارج نیاز به ارز دارند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان درباره انتقال پول به ایران ابراز نگرانی کرده بود

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین و از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای در آن زمان گفت که ایالات متحده به شدت نگران برنامه‌های ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد به ایران است.

آقای گرنل بعد از انتشار خبر منصرف شدن ایران از برداشت پول، در توییتر خود نوشت: "ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. باید مراقب باشیم."

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) اعلام کرد که تحریم‌هایی را که به خاطر این توافق رفع شده بود، برمی‌گرداند.

بخش اول این تحریم‌ها شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، نیمه مرداد ماه اعمال شد و در ماه آبان هم قرار است بخش دوم آن اجرا شود که عمدتا صنعت نفت و انرژی ایران را هدف می‌گیرد.

تحریم‌های آمریکا شرکت‌ها و نهادهای خارجی را هم که با ایران داد و ستد می‌کنند هدف قرار می‌دهد و مجازات می‌کند. به همین دلیل بسیاری از موسسات مالی و بانکی اروپایی از معامله با ایران اجتناب می‌کنند.