صادق لاریجانی: از اجازه رهبر برای محاکمه مجرمان اقتصادی برداشت اشتباه شد

صادق لاریجانی

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

آقای لاریجانی برای چندمین بار بر برخورد با "مفاسد اقتصادی" تاکید کرد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، گفته است از مجوز آیت‌‎الله خامنه‌ای برای دادگاه‌های فوری متهمان اقتصادی برداشت‌های اشتباهی انجام شده است.

آقای لاریجانی گفته است این مجوز به "پاره‌ای صلاحیت‌ها" و مواردی مربوط است که " قانون موجب اطاله دادرسی می‌شد".

او گفته است درخواست آن مجوز، "در راستای رفع برخی ابهامات و ترمیم پاره‌‎ای کاستی‌ها در برخورد با مفاسد بود والّا اصل برخورد با مفاسد اقتصادی نه نیازی به استجازه داشت و نه در واقع چنین استجازه‌ای صورت گرفته است."

چند هفته پیش با درخواست رئیس قوه قضاییه ایران، آیت‌الله خامنه‌ای ترتیبات جدیدی را برای محاکمه متهمان اقتصادی تایید کرد که به موجب آنها متهمان اقتصادی در شعبه‌ای ویژه از دادگاه انقلاب، با سه قاضی پرسابقه محاکمه خواهند شد.

فساد به مشکلی مزمن در اقتصاد و سیاست ایران تبدیل شده است و با وجود آن که سال‌ها است مقام‌های عالی از برخورد با آن می‌گویند، همچنان موارد عمده، و گاه چند هزار میلیارد تومانی از فساد افشا می‌شود.

صادق لاریجانی درباره مجوز آقای خامنه‌ای گفته است: "متاسفانه برخی درباره آن برداشت‌های اشتباه کرده‌اند."

بنا بر این مجوز "در صورت وجود دلایل کافی به تشخیص قاضی دادسرا و یا دادگاه حسب مورد قرار بازداشت موقت تا ختم رسیدگی و صدور حکم قطعی صادر شود"، و این قرار "غیر قابل اعتراض در مراجع دیگر" تلقی شود.

علاوه بر این "آرای صادره از این دادگاه به جز اعدام، قطعی و لازم الاجرا باشد" و احکام اعدام "با مهلت حداکثر ۱۰ روزه" قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور باشد.

منتقدان می‌گویند برگزاری چنین دادگاه‌هایی با قوانین موجود و با اصول دادرسی عادلانه سازگاری ندارد.

آقای لاریجانی گفته است: "معتقدیم تسریع در پرونده های قضایی در بسیاری از موارد ضرورت داشته و موجب جلب اعتماد عمومی می شود، اما مراقبیم که دستگاه قضایی، مقهور برخی فشارها و جوسازی‌ها نشود."

سخنرانی برادران لاریجانی، غیبت روحانی

صادق لاریجانی سخنرانی خود درباره برخورد با جرایم اقتصادی را در دومین روز از نشست مجلس خبرگان رهبری انجام داد.

آقای لاریجانی علاوه بر ریاست قوه قضاییه نماینده مجلس خبرگان نیز هست.

امروز به جز او برادرش، علی لاریجانی، رئیس مجلس هم در جلسه خبرگان سخنرانی کرد و به سوالات اعضای آن پاسخ داد.

سخنرانی برادران لاریجانی، رئیس مجلس و قوه قضاییه، در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور، در این نشست حضور نداشت و با وجود دعوت قبلی در آن سخنرانی نکرد.

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

صادق لاریجانی در نشست مجلس خبرگان سخن می‌گفت

محمود واعظی، رئیس دفتر آقای روحانی گفته است که آقای روحانی تنها به دلیل سفری از قبل برنامه‌ریزی شده به نشست خبرگان نرفته است.

آقای واعظی گفته است: "از اعضای خبرگان دعوت می‌کنیم که امشب میزبانشان باشیم و هر سوالی از رئیس‌جمهور دارند درباره سیاست داخلی، سیاست خارجی و‌ معیشت مردم ‌مطرح کنند. دکتر‌ روحانی هم به جای اینکه نیم ساعت سخنرانی کنند دو ساعت می‌توانند اطلاعات لازم در اختیارشان قرار دهند."

وظیفه مجلس خبرگان رهبری انتخاب رهبر جمهوری اسلامی، و همچنین نظارت بر عملکرد رهبر و در صورت لزوم، برکناری اوست.