گفتگوی رهبر ایران با پوتین درباره مهار آمریکا

آیت‌الله علی خامنه‌ای و ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، IRNA

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته تهران و مسکو باید برای "مهار آمریکا" همکاری کنند چرا که به گفته او "آمریکا یک خطر برای بشریت است و امکان مهار آن نیز وجود دارد".

رئیس‌جمهوری روسیه که برای حضور در اجلاس سه جانبه روسای‌جمهور ایران، روسیه و ترکیه به تهران سفر کرده است روز جمعه (هفتم سپتامبر - ۱۶ شهریور) با رهبر ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری‌‎های ایران در این دیدار آقای خامنه‌ای با اشاره به بحران سوریه گفته: "آمریکایی‌ها اکنون در سوریه شکست واقعی خورده‌اند و به اهداف خود نرسیدند... آمریکایی‌ها قصد داشتند با استفاده از شرایط به‌ وجود آمده در آن زمان در کشورهای عربی، ضربه وارده در مصر و تونس را در سوریه و با سرنگونی حکومت طرفدار مقاومت جبران کنند اما اکنون کاملاً شکست خورده‌اند."

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران نوشته رهبر ایران در این دیدار همچنین با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه، از این وضعیت به عنوان نقطه مشترک دو کشور یاد کرده و گفته باید با استفاده از چنین وجه اشتراکی برای "گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی" استفاده کرد.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

رهبر ایران در دیدار با رئیس جمهور ترکیه گفته آمریکا تلاش در جدا کردن کشورهای اسلامی دارد.

آقای خامنه‌ای با اشاره به توافق هسته‌ای ایران، برجام، گفته کشورش "تاکنون به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است اما اروپایی‌ها به وظایف خود عمل نکرده‌اند و این قابل قبول نیست که ما به‌طور کامل به تعهدات خود در برجام عمل کنیم اما آنها تعهدات خود را انجام ندهند."

خبرگزاری ایرنا به نقل از ولادیمیر پوتین نوشته رئیس‌جمهوری روسیه از گفتگو با همتای ایرانی خود درباره احداث نیروگاه‌های جدید هسته‌ای، برقی کردن خطوط راه‌آهن و زمینه‌های گسترش صادرات نفت ایران رایزنی کرده است.

امروز همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با رهبر ایران دیدار و گفتگو کرد. آقای اردوغان هم همچون ولادیمیر پوتین برای حضور در اجلاس سه جانبه سران به تهران سفر کرده است.

توضیح ویدئو،

نشست تهران؛ مخالفت ترکیه با ایران و روسیه بر سر سوریه

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای خامنه‌ای در این دیدار به رهبر ترکیه گفته: "ایران و ترکیه دو کشور آبرومند و قدرتمند منطقه هستند و انگیزه‌های مشترکی برای دنیای اسلام دارند، بنابراین باید همکاری‌های دو کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی بیش از پیش گسترش یابد."

نشست سران برای بررسی اوضاع سوریه با شرکت ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران امروز جمعه، ١٦ شهریور (٧ سپتامبر)، در تهران برگزار شده است. در این نشست، سوریه شرکت ندارد. در پایان این نشست، آنها در یک نشست خبری شرکت کردند.

رئیس جمهوری ترکیه صبح جمعه آنکارا را به مقصد ایران ترک کرد و ساعاتی بعد وارد تهران شد و ملاقاتی مقدماتی با حسن روحانی داشت. هواپیمای رئیس جمهوری روسیه نیز کوتاه مدتی پس از آن در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

پیش از آغاز این نشست، رئیسان جمهوری شرکت کننده در این اجلاس در جلسات دوجانبه با هم ملاقات کردند.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

ولادیمیر پوتین امروز وارد تهران شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در آغاز نشست سه‌گانه، حسن روحانی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت نظامی در مقابله با مخالفان حکومت سوریه، اسرائیل با هدف حمله قرار داد و با "نامشروع" توصیف کردن این کشور، آن را عامل ایجاد تنش در منطقه خواند و گفت که خروج اسرائیل از تمامی نقاط سوریه "خواست مشترک" تمامی مردم آن کشور است. آقای روحانی همچنین ایالات متحده را به "تجاوز" به سوریه متهم کرد و گفت که نیروهای آمریکایی بدون دعوت حکومت سوریه در ان کشور حضور دارند و آنان را متجاوز توصیف کرد. او گفت که "حضور غیرقانونی آمریکا" در سوریه باید خاتمه یابد.

رئیس جمهوری ایران، گفت که لازم است جامعه جهانی در فراهم کردن زمینه بازگشت پناهندگان و بازسازی سوریه کمک کند و افزود که جمهوری اسلامی آماده کمک به این بازسازی است.

مقام‌های روسیه، سوریه و ایران تمامی مخالفان حکومت بشار اسد را "تروریست" می‌خوانند در حالی‌ که دولت ترکیه تنها گروه‌های اسلامگرای تندرو و برخی گروه‌های کرد را "تروریست" می‌داند و سایر گروه‌های مسلح مخالف با معتدل توصیف می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که لازم است اقداماتی تحت نظارت سازمان ملل برای عادی سازی سوریه و ایجاد آشتی ملی صورت گیرد. وی گفت که دولت روسیه پیشنهاد کرده که یک برنامه بین‌المللی برای بازگشت پناهندگان به اجرا درآید و افزود که این پیشنهاد با استقبال ترکیه و ایران مواجه شده است.

ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرد که یک مرکز ویژه بازگشت پناهجویان در مسکو تشکیل شود. او خواستار کمک به بازسازی سوریه و فراهم شدن زمینه بازگشت پناهجویان سوری شد و ابراز امیدواری کرد که نشست روز جمعه به پیشرفت روند صلح و بازسازی سوریه کمک کند.

رجب طیب اردوغان نیز در سخنان خود با ابراز خرسندی از شرکت در این نشست، گفت که تمامی جهان با بی‌صبری در انتظار نتایج این نشست است. او گفت که در نشست آستانه هدف این بود که این سه کشور "در حداقل مشترکات" با هم توافق کنند. وی گفت که این حداقل حاوی حفظ تمامیت ارضی سوریه و بازگشت صلح به آن کشور بود. وی در اشاره به مقابله ارتش سوریه با نیروهای کرد در سوریه - که آنها را تروریست خواند - گفت که ارتش ترکیه "با به خطر انداختن جان خود" این مناطق را پاکسازی کرد.

درباره نشست امروز تهران بیشتر بخوانید