روحانی: آمریکا هر روز برای مذاکره با ایران پیغام می‌فرستد

حسن روحانی

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

حسن روحانی گفت ایران با جنگ اقتصادی، روانی و تبلیغاتی مواجه است و دولت در صف مقدم این جنگ است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است که آمریکا "هر روز" برای مذاکره با ایران پیغام می‌فرستد.

رئیس‌جمهوری ایران گفته است: آمریکایی‌‌ها از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر از طرق مختلف پیغام مذاکره می‌فرستند.

پیشتر، دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که برای دیدار با رهبران ایران آمادگی دارد و امکان دیدار با حسن روحانی، همتای ایرانی خود در حاشیه سفر او به نیویورک را رد نمی‌کند.

قرار است آقای روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا برود.

حسن روحانی در سخنان امروز خود به بحران‌های ارزی ایران هم اشاره کرد و گفت که نمی‌توان همه مشکلات را به خارج نسبت داد.

آقای روحانی گفت:"من به عنوان رئیس جمهوری ایران اعلام می‌کنم بخشی از التهابات، داخلی است. التهابات داخلی را هم می‌خواهیم به گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بگذاریم؟ بله آنها خیلی جنایتکار هستند و خیلی به ما ضربه زدند. اما خودمان چه؟"

حسن روحانی در اشاره به نابسامانی در زمینه درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی گفت: "ما حدودا ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم. الان حدود ۶ ماه از سال گذشته است. چقدرش وارد بانک مرکزی و سامانه نیما شده و چقدرش باقی مانده را نمی‌خواهم بگویم. چه کسی مسئول است؟ این را هم می‌خواهیم به گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بگذاریم. بله آنها خیلی جنایت‌کار هستند و خیلی به ما ضربه زدند. اما خودمان چه؟"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد "صادرکننده داخلی و خصولتی ارزی که باید در سامانه نیما قرار دهد را صبر می‌کند و ۴۸ ساعت بعد این کار را انجام می‌دهد. حالا دلیلش را نمی‌خواهم بگویم چرا. این کار خیانت به کشور است."

نیما، نظام یکپارچه معاملات ارزی، سیستمی است که بانک مرکزی ایران برای معامله ارز بین واردکنندگان، صادرکنندگان و همچنین بانک‌ها و صرافی‌ها ایجاد کرده است و در آن ارز به قیمتی بالاتر از نرخ رسمی، اما پایینتر از قیمت بازار آزاد معامله می‌شود.

آقای روحانی گفت از مسئولان خواسته است مقام‌ها و افرادی را که مرتکب چنین "جنایتی" می‌شوند، عزل کنند و به دادگاه بفرستد.

آقای روحانی در سخنرانی امروز خود آمریکا و اسرائیل را دشمنان اصلی ایران خواند و گفت: "ایران با جنگ اقتصادی، روانی و تبلیغاتی مواجه است، دولت در صف مقدم این جنگ است و کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند".

حسن روحانی گفت دولت نمی‌تواند از یک طرف با آمریکا بجنگد و از طرفی حواسش به راست و چپ باشد: "امروز روبروی دولت، رژیم صهیونیستی قرار دارد و بایستی راست و چپ در این میدان جنگ حامی دولت باشند."

با خروج دونالد ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تنش میان دو کشور بار دیگر شدت گرفته است.