سه زندانی کرد در ایران اعدام شدند

از راست به چپ زانیار مرادی , رامین حسین پناهی و لقمان مرادی
توضیح تصویر،

از راست به چپ زانیار مرادی , رامین حسین پناهی و لقمان مرادی

خبرگزاری ها در ایران گزارش داده‌اند که رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی، سه زندانی کرد در این کشور اعدام شده اند. خبرگزاری فارس نزدیک به منابع امنیتی در ایران گفته این افراد به اتهام "عضویت در گروه تروریستی، درگیری مسلحانه و مشارکت در اقدام تروریستی" اعدام شده اند.

پیشتر منابع رسمی بین‌المللی و شماری از کاربران فارسی زبان در شبکه های اجتماعی درباره خطر اعدام این سه نفر ابراز نگرانی کرده بودند.

ساعاتی پیش از این حسین احمدی نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی در گفت وگو با ایسنا، اعدام شدن موکلش را تایید کرده و گفته بود "ما وکلای آقای رامین پناهی هیچ گونه اطلاعی نداریم اما از منابع موثق اطلاع دادند که حکم اجرا شده است."

امجد حسین پناهی، برادر رامین به بی‌بی‌سی فارسی گفت که رامین از چند هفته پیش در اعتصاب غذا بوده و با دست شکسته و در حال اعتصاب غذای خشک اعدام شده است.

رامین حسین‌ پناهی سال گذشته به اتهام "بَغی و عضویت در حزب کومله" از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. بغی به معنی شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی است. آقای حسین‌پناهی اتهامات مطرح شده را رد کرده بود.

توضیح تصویر،

زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی سه زندانی کرد، در روزهای اخیر به بخش قرنطیه زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند

دو نفر دیگری که امروز در ایران اعدام شده اند، زانیار مرادی و پسرعموی او، لقمان مرادی بودند. از قول وکیل مدافع زانیاز و لقمان مرادی نقل شده که صبح امروز هفدهم شهریور (هشتم سپتامبر) در زمان مراجعه به زندان رجایی شهر کرج به او گفته شده که این دو از دیروز در اختیار "اطلاعات" هستند.

دیده مرادی، خواهر زانیار مرادی روز گذشته در گفتگو با بخش فارسی بی‌بی‌سی از احتمال اعدام قریب‌الوقوع برادر و پسرعمویش ابراز نگرانی کرده بود.

لقمان و زانیار مرادی از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام "محاربه از طریق اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در حزب کومله و ترور پسر امام جمعه مریوان" به اعدام محکوم شده بودند.

آنها اتهام ها علیه خود را رد کرده و پنج سال پیش درنامه‌ای سرگشاده از داخل زندان اعلام کردند که اعترافات آنان زیر شکنجه بوده است و بازجویان آنها را تهدید به "تجاوز جنسی" کرده‌ بودند.

یک روز پیش از اعدام این سه زندانی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، و همچنین گزارشگر ویژه اعدام های غیرقانونی در این سازمان، از مقام های ایرانی خواسته بودند اجرای حکم این سه زندانی را متوقف و حکم اعدام آنها را لغو کنند.