سپاه پاسداران ایران مسئولیت حملات موشکی به خاک عراق را پذیرفت

حملات موشکی به عراق

منبع تصویر، Merh

توضیح تصویر،

تصویری که از محل اصابت موشک ها در رسانه‌ها منتشر شده است

سپاه پاسداران ایران با صدور بیانیه‌ای مسئولیت حملات موشکی صبح شنبه ۱۷ شهریور به مقر حزب دموکرات کردستان در داخل خاک عراق را پذیرفت.

در بیانیه سپاه پاسداران ایران که روز یکشنبه ۱۸ شهریور منتشر شده آمده است که "در یک عملیات موفق، محل استقرار و جلسه سران" و "مرکز آموزش" این گروه را با هفت موشک زمین به زمین کوتاه برد هدف قرار داده است.

شنبه ۱۷ شهریور، ساعت ۱۰ و نیم صبح به وقت محلی، مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان در حوالی شهر کویه عراق و چند مرکز متعلق به این گروه مورد حمله موشکی قرار گرفت.

به گفته حزب دموکرات کردستان ۱۵ نفر از اعضای رهبری، کادرها و پیشمرگان این حزب در حملات موشکی سپاه کشته و حدود ۴۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

سپاه پاسداران در بیانیه خود اعلام کرده است که این گروه در ماه‌های اخیر "ایجاد ناامنی و ارتکاب اعمال خرابکارانه و سلب امنیت و آرامش مردم غیور استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه را دنبال می‌کردند" و افزوده "در عملیات‌های هفته‌های گذشته در مناطق مرزی مریوان و کامیاران ضربات مهلکی را دریافت کرده بودند."

توضیح تصویر،

لحظه برخورد موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع حزب دمکرات کردستان در خاک عراق

سپاه هشدار داده است که "تنبیه و برخورد با متجاوزین در دستورکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت."

سپاه پاسداران می‌گوید که سران این گروه "به هشدارهای جدی مسئولین اقلیم کردستان عراق مبنی بر عزم جمهوری اسلامی برای برچیدن پایگاه‌های آنها اعتنایی نکرده‌اند."

این در حالی است که پیشتر دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای حملات موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان در داخل خاک عراق را محکوم کرده بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در این بیانیه که هیات دولت اقلیم کردستان عراق آن را منتشر کرد، مقام‌های این منطقه خودمختار ضمن محکوم کردن حملات موشکی صبح شنبه عملیات‌ مسلحانه‌ای که حزب دموکرات کردستان از داخل خاک عراق علیه همسایگان این کشور از جمله ایران ترتیب می‌دهد هم محکوم شده است.

در این بیانیه همچنین تاکید شده دولت اقلیم کردستان عراق تمامی امکانات خود را برای کمک به مصدومان و شهروندان مناطق محل اصابت این موشک‌ها به کار گرفته است.

صبح روز شنبه سایت خبری تابناک تصاویری از شلیک چند موشک منتشر کرد و اعلام کرد که این حملات از سوی سپاه پاسداران و از پایگاهی در نزدیکی ارومیه صورت گرفته و "در جریان آن شش موشک زمین به زمین به سوی مواضع گروه‌های کرد ایرانی در داخل اقلیم کردستان شلیک شده است."

به گزارش رسانه‌های ایران موشک‌های شلیک شده "فاتح-١١٠ بی" بوده و از فاصله ٢٢٠ کیلومتری شلیک شده‌اند

حزب دموکرات کردستان از سه سال قبل فعالیت مسلحانه‌اش را از سر گرفته است.

به گفته نفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در عراق، حملات امروز ایران بزرگترین عملیاتى است که در چند دهه گذشته علیه حزب دمکرات کردستان صورت گرفته است.