حملات اهواز؛ روحانی: روشن است عوامل حمله به کجا وابسته هستند

حسن روحانی حق نشر عکس Tasnim

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در اظهاراتی در رابطه با حملات روز گذشته (شنبه ۳۱ شهریور) در اهواز در جنوب ایران گفته است که برای کشورش "روشن است چه گروهی این کار را کرده و به کجا وابسته هستند." وی در این خصوص جزئیاتی ارایه نکرد.

رئیس جمهو ایران در عین حال تاکید کرد که کشورش "بی‌تردید از این جنایت نخواهد گذشت."

آقای روحانی این سخنان را در فرودگاه مهرآباد و پیش از ترک ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک عنوان کرده است.

وی گفت که "پاسخ جنایت دیروز در چارچوب قانون و مصالح کشور داده خواهد [شد]، همه عوامل اتفاق دیروز دستگیر و به مجازات خواهند رسید."

همزمان اعلام شده است که مراسم تشییع جانباختگان حمله در اهواز فردا (دوشنبه ۲ مهر) برگزار خواهد شد و در این روز در خوزستان عزای عمومی اعلام شده است.

به گزارش تسنیم، حسین حسین‌زاده، معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان آخرین، ۲۵ نفر بر اثر این حملات کشته شده اند. همین گزارشها حاکیست که بیش از ۶۰ نفر نیز مجروح هستند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption شهروندان غیرنظامی هم در حال تماشای رژه بودند

واکنش آمریکا و احضار سفرای اروپایی از سوی تهران

ساعاتی پیش و در واکنش به حمله خونین به رژه نظامی در اهواز، وزارت خارجه ایران سفرای چند کشور اروپایی را احضار کردو همزمان وزارت خارجه آمریکا با قربانیان این حملات ابراز همدردی کرد.

بنابر گزارش رسانه های ایران وزارت امور خارجه این کشور ساعاتی پس از حملات خونین اهواز دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، هلند و دانمارک را احضار کرد و به علت اجازه فعالیت گروه‌هایی چون "مقاومت ملی الحوازیه" در خاک این کشورهای، از آنها شدیدا انتقاد کرده است.

از قول بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش شده است که: "این که اتحادیه اروپا این گروه‌ها را تا زمانی که عملیات تروریستی در خاک اروپا انجام نداده باشند تروریست نمی‍‌خواند، غیرقابل قبول است."

مقام‌های ایرانی با تاکید بر "تروریستی" بودن حملات، اعلام کرده‌اند که آن را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ضمن محکوم کردن این حملات در بیانیه‌ای که از سوی سخنگوی او منتشر شده گفته: "ضمن ابراز همدردی با خانوادگان قربانیان و مردم و دولت ایران برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع دارم."

اخبار مرتبط

همزمان هیتر نوآرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به حملات اهواز واکنش نشان داده و گفته: "ما در کنار مردم ایران علیه تازیانه تروریسم اسلامی افراطی می‌ایستیم و دراین لحظات هولناک، همدردی‌‌مان را با آنها ابراز می‌کنیم. ایالات متحده همه اقدامات تروریستی و مرگ هر انسان بی‌گناهی را محکوم می‌کند."

گرت مارکوئز، سخنگوی کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید هم در واکنش به این حملات گفته: "ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد و رژیم تهران را تشویق می‌کند که بر حفظ امنیت مردمش در داخل کشور تمرکز کند."

در حالی که اخبار بیشتر خبرگزاری‌ها از وقوع یک مورد حمله در جریان رژه اهواز حکایت داشته، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران نوشته حملات امروز، دو مورد بوده که در ساعت‌های ۹ و ۹:۲۱ صبح در دو مکان نزدیک به یکدیگر رخ داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption برخلاف گزارش‌های اولیه اغلب کشته شدگان این حملات سربازان ارتش ایران بوده‌اند

سخنگوی "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز"، گروهی که خود را مدافع حقوق اعراب ساکن خوزستان توصیف می‌کند، پس از این حمله گفت: "مقاومت ملی الاحواز، که نهاد عام تر و شامل چند گروه است مسئولیت را قبول میکند. این عملیات جزیی از مقاومت مشروع ما است و هیچ شهروند عادی هدف قرار نگرفت. "

سخن‌گوی جنبش عربی آزادی بخش الاحواز در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی فارسی در این مورد که زنان و کودکان و خبرنگاران نیز در این مراسم حضور داشته‌اند، عنوان کرد: "جایگاه مهمانان ویژه هدف قرار گرفت که با محل افراد عادی فاصله داشت."

ساعاتی بعد از انتشار اظهارات سخنگوی "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز"، گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) هم مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

سایت اعماق، رسانه داعش این ادعا را مطرح کرده اما فیلم یا عکسی که نشانه وابستگی مهاجمان به این گروه باشد منتشر نکرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گروه 'مقاومت ملی احواز' چه کسانی‌اند

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در پیامی عاملان انجام حملات را "تروریست های مزدور" وابسته به "دولت‌های دست نشانده آمریکا در منطقه" و "مدعیان دروغگو و ریاکار که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند" دانست.

آقای خامنه ای تاکید کرد که "دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضائی کشور بسپارند."

حق نشر عکس Mehr

همچنین، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته که یک "رژیم خارجی" عوامل حمله اهواز را آموزش داده‌ و مسلح کرده‌ است. آقای ظریف گفته "حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها" باید برای این حمله پاسخگو باشند.

در یک موضع گیری جداگانه، رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران در پیامی که در توئیتر منتشر کرده نوشته است: "امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی تروریست به سوی نظامیان آتش گشود که منجر به کشته شدن تعدادی از سربازان میهن و تماشاگران شد."

وی افزوده است: "من این عمل تروریستی را قویا محکوم می‌کنم و به خانواده‌های جان‌باختگان و نیروهای مسلح ایران از صمیم قلب تسلیت می‌گویم."

مقام‌های دولت‌های کشورهای مختلف از جمله روسیه، بریتانیا، سوریه، ترکیه، افغانستان، اسپانیا، ارمنستان و عمان نیز حملات اهواز را محکوم کرده‌اند.