هشدار مقامات سابق؛ سیاست ترامپ می تواند به جنگ با ایران منجر شود

ترامپ آماده دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای
Image caption مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه گفت آقای ترامپ آماده دیدار با مقام‌های ایرانی در نیویورک است

گروهی از مقام های پیشین دولت آمریکا با انتشار یک بیانیه هشدار داده اند که خط مشی فعلی دولت دونالد ترامپ در قبال حکومت ایران می تواند به جنگ منجر شود.

این گروه که خود را "ائتلاف ملی برای جلوگیری از سلاح هسته ای ایران" نام نهاده است روز یکشنبه (۲۳ سپتامبر) سیاست کاخ سفید مبنی بر فشار حداکثری بر ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک را ناکافی دانست و خواهان تعامل جدی با جمهوری اسلامی شد.

در بیانیه این افراد - که عمدتا از منتقدان دولت ترامپ و حامیان توافق هسته ای (برجام) هستند - آمده است: "اعمال فشار و تحریم های یکجانبه بدون گزینه های دیپلماتیک عملی...می تواند به یک درگیری منطقه ای خطرناک، ویرانگر و مستمر با ایران منجر شود."

مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه در دولت بیل کلینتون، لی همیلتون، نماینده سابق کنگره و جیمز کلاپر، رئیس سابق اداره امنیت ملی آمریکا از جمله کسانی هستند که این نامه را امضا کرده اند.

جان لیمبرت، یکی از کارکنان سابق سفارت آمریکا در تهران که در سال ۱۳۵۸ شمسی گروگان گرفته شد و گری سیک، از مقامات ارشد کاخ سفید در دولت جیمی کارتر هم این نامه را امضا کرده اند.

بیانیه این افراد هم زمان با ورود حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، منتشر شده است. آقای روحانی - که روز سه شنبه آینده در مجمع سخنرانی خواهد کرد - پیشتر گفته که موضع آقای ترامپ برای مذاکره "صادقانه" نیست.

امضا کنندگان بیانیه به طور تلویحی این اتهام دولت آمریکا که حکومت ایران از تروریسم حمایت می کند و از طریق گروه های شبه نظامی طرفدار خود، ثبات منطقه را به خطر می اندازد را تایید کرده اما گفته اند که آمریکا فقط در یک چارچوب چندجانبه و با به کار گرفتن فشار و دیپلماسی می تواند فعالیت های ایران را مهار کند.

این چهره های منتقد گفته اند که خط مشی فعلی واشنگتن، فضای زیادی برای دیپلماسی به تهران نمی دهد و فقط "گزینه تسلیم یا جنگ را برای ایران به جای گذاشته است."

امضا کنندگان بیانیه از دولت ترامپ خواسته اند که به برجام بازگردد تا بتواند با سایر فعالیت های غیرهسته ای ایران در منطقه برخورد کند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت که رئیس جمهوری آمریکا آماده دیدار با مقام‌های ایرانی در نیویورک است.

او گفت آقای ترامپ حاضر به ملاقات با آقای روحانی است. اما در عین حال گفت که به گمان آنها رهبر واقعی ایران آیت الله خامنه‌ای است و آقای ترامپ آمادگی دیدار با او را هم دارد. وزیر امور خارجه آمریکا، آیت الله خامنه‌ای را "صحنه‌گردان واقعی ایران" توصیف کرد.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم به تازگی به بی بی سی فارسی گفت که اگر مقام‌های ایران حاضر باشند درباره کلیت 'تهدیدهایی که از جانب ایران می‌آید' مذاکره کنند، آمریکا آماده است که یک پیمان رسمی و پایدار با ایران منعقد کند.

برایان هوک، رئیس "گروه اقدام ایران" در وزارت امور ‌خارجه آمریکا، می‌گوید: "برجام اصلا یک توافق هم نبود. یک برنامه اقدام بود. همان‌طور که من به‌طور غیرعمومی از خود جواد ظریف، وزیرخارجه ایران هم شنیده‌ام که این را گفت."

مقام‌های ارشد ایران، از رهبر جمهوری اسلامی تا رئیس‌جمهور و وزیر خارجه، در طول هفته‌های گذشته گفته‌اند که نمی‌خواهند در شرایط کنونی با آمریکا مذاکره کنند.

آقای پومپئو در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با فاکس حملات مرگبار روز جمعه در اهواز را محکوم کرد.

او در عین حال با اشاره به موضع رهبران ایران که عوامل حمله جمعه را وابسته به چند کشور عرب تحت حمایت آمریکا می‌دانند، گفت: "اشتباه بزرگی است که موقع رویدادی امنیتی در داخل، بقیه را مقصر بدانیم."

روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت یک "رژیم خارجی" عوامل حمله اهواز را آموزش داده‌ و مسلح کرده‌ است. آقای ظریف گفت "حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها" باید برای این حمله پاسخگو باشند.

همتای آمریکایی آقای ظریف گفت: "مرگ مردم بی گناه دردناک است. اما ای کاش ظریف به جای ایجاد ناامنی در بقیه دنیا روی تامین امنیت مردم کشورش متمرکز می‌شد."

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم اتهام ایران علیه آمریکا در ارتباط با حمله اهواز را رد کرده است.

خانم هیلی درباره صحبت‌های امروز آقای روحانی گفت: "او می‌تواند هرچه قدر که می‌خواهد تقصیر را گردن ما بیندازد، اما کاری که او باید بکند این است که خودش را در آینه نگاه کند."