رهبر ایران عاملان حملات اهواز را وابسته به عربستان و امارات دانست

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به حملات دو روز پیش اهواز گفت: "براساس گزارش‌ها این کار بزدلانه، کار همان افرادی است که هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی است."

آیت‌الله خامنه‌ای امروز دوشنبه ۲ مهر، در جمع ورزشکاران مدال‌آور ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا (اندونزی) تاکید کرد: "مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل این اقدام خواهیم داد."

روز شنبه (۳۱ شهریور)، مراسم رژه نظامی سالگرد شروع جنگ ایران و عراق در شهر اهواز، در حالی که شهروندان غیرنظامی هم در حال تماشای رژه بودند، هدف حملات مسلحانه قرار گرفت. این حملات ۲۴ کشته و نزدیک به ۶۰ مجروح در پی داشته است.

رهبر ایران با اشاره به حملات خونین اهواز، چنین اقداماتی را "بزدلانه" خواند و گفت: "این حادثه تلخ بار دیگر نشان داد که ملت ایران در راه پر افتخار پیشرفت و اعتلا، دشمنان زیادی دارد."

بیشتر بخوانید:

آیت الله خامنه ای، در روز وقوع حملات اهواز هم، با صدور پیامی این حملات را "ادامه توطئه‌ دولت‌های دست‌نشانده‌ آمریکا در منطقه" دانسته بود.

همزمان، سپاه پاسداران با صدور بیانیه ای حملات اهواز را به "جیره‌خواران بی‌رحم استکبار جهانی و ارتجاع منطقه" نسبت داده بود و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تاکید کرده بود که "حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها" باید برای این حملات پاسخگو باشند.

دیروز یکشنبه، همچنین حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود: "پشتوانه همه کشورهای کوچک و مزدوری که در منطقه می بینیم، آمریکاست که آنها را تحریک می‌کند و شرایط لازم را در اختیارشان می گذارد که این جنایت را مرتکب شوند."

مراسم تشییع کشته‌شدگان حملات شنبه، امروز با حضور مقام های دولتی و نظامی، در اهواز مرکز استان خوزستان برگزار شد. چند عضو کابینه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، شماری از فرماندهان سپاه و مقام های محلی دراین مراسم حضور داشتند.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، در مراسم امروز اهواز گفت: "به مردم ایران قول می دهیم که واکنش‌مان به این حمله تروریستی، پشیمان کننده، نابودگر و ویران کننده باشد".

همزمان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران هم، با ذکر اینکه "تروریست‌هایی که اقدام به تیراندازی به سوی مردم کرده‌اند، به هلاکت رسیده‌اند" وعده داد: "عقبه آنها تا آخرین نفر شناسایی خواهند شد و بخش عمده‌ای از آنها هم دستگیر شده‌اند".

پیشتر، انور قرقاش معاون وزیر خارجه امارات، اتهامات مطرح شده مبنی بر ارتباط این کشور با عاملان حملات اهواز را رد کرده بود.

در واکنشی جداگانه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم، خطاب به مقام های ایران گفته بود: "اشتباه بزرگی است که هنگام رخ دادن رویدادی امنیتی در داخل، بقیه را مقصر بدانیم."

هیات دولت ایران، امروز دوم مهرماه را در استان خوزستان عزای عمومی اعلام کرده است.