نماینده رهبر ایران در نیروی قدس سپاه: شورای نگهبان مصوبه مجلس را رد کند

علی شیرازی
توضیح تصویر،

نماینده رهبر در نیروی قدس، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را به معنی خاتمه "حمایت از لبنان ، سوریه و عراق" دانسته است

علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه با اشاره به لوایح ارائه شده از سوی دولت به مجلس برای راه نیافتن ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (اف ای تی اف)، از شورای نگهبان خواست مصوبه اخیر مجلس در این زمینه را رد کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای شیرازی در جمع عده ای از نیروهای سپاه، با اشاره به لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم که دیروز در مجلس ایران تصویب شد گفت "شورای نگهبان امروز وظیفه دارد جلوی این حرکت را بگیرد" و افزود: "غیرت ما کجا رفته؟ نباید فریاد بزنیم؟"

مجلس ایران بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (سی اف تی) را چهار ماه پیش آغاز کرد، اما تصویب آن به دلیل مخالفت شماری از نمایندگان به تعویق افتاد.

دلیل اصلی تعویق، این بود که آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود ضرورتی ندارد ایران به کنوانسیون هایی چون کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بپیوندد که "از عمق اهداف آنها آگاه نیست یا می‌داند که مشکلاتی دارند".

با این حال، دیروز ۱۵ مهر علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه ایران، متن نامه دفتر آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به نامه‌ رئیس مجلس درباره‌ بررسی لوایح مرتبط با اف ای تی اف را قرائت کرد که حکایت داشت آقای خامنه ای با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارد.

بیشتر بخوانید:

علی رغم موافقت رهبر جمهوری اسلامی با بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس، نماینده آیت الله خامنه ای در نیروی قدس سپاه تصمیم دیروز نمایندگان را خلاف نظر رهبر دانسته است.

علی شیرازی گفته: "مقام معظم رهبری چند ماه قبل به صراحت فرمودند چیزی که استکبار می‌خواهد بر ملت ایران دیکته کند ملت ایران این پیمان را نباید امضا کند. مجلس شورای اسلامی دیروز تصویب کرد که جمهوری اسلامی به کنوانسیون اف ای تی اف بپیوندد."

آقای شیرازی افزوده است: "یعنی ما دست حمایت از لبنان ، سوریه و عراق برداریم."

نیروی قدس سپاه، مسئول انجام عملیات برون مرزی سپاه پاسداران محسوب می شود و در سال های اخیر، در کشورهایی چون لبنان، سوریه و عراق فعالیت های گسترده ای داشته است.

توضیح تصویر،

پروانه سلحشوری نماینده تهران گفته بعد از دادن رای مثبت به لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، پیامک هایی با مضمون تهدید به مرگ دریافت کرده

کارگروه اقدام مالی که وظیفه آن نظارت بر مبادلات مالی کشورهاست، تا اواخر مهر امسال (اکتبر) به دولت ایران برای پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی و اصلاح دو قانون داخلی مهلت داده.

چهار لایحه‌ای که دولت ایران برای عمل به این خواسته‌ها به مجلس فرستاده عبارتند از: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و لایحه پالرمو.

مجلس ایران تا کنون هر چهار لایحه را تصویب کرده اما به جز لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که در شورای نگهبان هم تایید شده، سایر لوایح هنوز تایید نشده‌اند.

مخالفان لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، عمدتا منتقدان دولت حسن روحانی و از طیف منسوب به جبهه پایداری هستند. به گزارش برخی رسانه ها پیش از شروع جلسه مجلس، پیامک‌هایی تهدیدآمیز به نمایندگان ارسال شده بود که از آنان می خواست به این لایحه رای ندهند.

امروز دوشنبه ۱۶ مهر هم، پروانه سلحشوری نماینده تهران در کانال تلگرامی خود نوشته بعد از دادن رای مثبت به لایحه، پیامک هایی با مضمون تهدید به مرگ دریافت کرده است.

موافقان می‌گویند پیوستن ایران به این کنوانسیون و بیرون آمدن از فهرست سیاه باعث شفافیت مالی بیشتر و همکاری اروپا با ایران علیه تحریم های مالی آمریکا می‌شود.

ایران با وضع شرایطی از جمله به رسمیت نشناختن اسرائیل به کنوانسیون پیوسته است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش از رای‌گیری دیروز مجلس، با اعلام این شرایط، پیوستن ایران به این کنوانسیون را درمجموع مثبت ارزیابی کرده بود.