دیدار با سران سه قوه؛ آیت‌الله خامنه‌ای خواستار حل مشکلات اقتصادی کشور شد

Khamenei حق نشر عکس leader.ir

آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی ایران٬ روز پنج‌شنبه در جلسه‌ای با سران سه قوه٬ با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت که "گرانی و کاهش قدرت خرید" بر زندگی گروه بزرگی از مردم اثر گذاشته و خواستار حل مشکلات اقتصادی شد.

براساس گزارشی که دفتر آقای خامنه‌ای از این دیدار منتشر کرده٬ او افزود که مسئولان کشور باید برای حل "مشکلات نظام بانکی٬ نقدینگی٬ اشتغال٬ تورم و فرایند بودجه‌ریزی" تصمیمات به گفته او "جدی و عملیاتی" بگیرند.

وی همچنین مشکلات اقتصادی کشور را به دو بخش "چالش‌های درونی و ساختاری اقتصاد کشور" و مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا تقسیم کرد و در عین حال گفت که "هیچ مشکل و بن‌بست غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد."

بیشتر بخوانید:

از اردیبهشت ماه که دونالد ترامپ٬ رئیس جمهوری آمریکا، از توافق برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای را علیه ایران از سر می‌گیرد٬ اقتصاد ایران با مشکلاتی مانند سقوط ارزش ریال٬ کاهش فروش نفت و افزایش قابل توجه قیمت طلا روبه‌رو شده است.

دور نخست تحریم‌های آمریکا که از زمان امضای برجام متوقف شده بودند از مرداد ماه دوباره از سرگرفته شدند. اما دور شدیدتر تحریم‌ها از روز ۱۳ آبان (حدود یکماه دیگر) آغاز خواهد شد.

حق نشر عکس AFP

همزمان واشنگتن با فعالیت‌های جدیدی مانند تشکیل یک گروه اقدام ویژه در وزارت خارجه این کشور و تلاش برای جلوگیری از فروش نفت ایران٬ بر فشارهایش بر تهران افزوده است.

واشنگتن می‌گوید که توافق برجام٬ ایرادهایی داشته که باید رفع شوند. این کشور همچنین خواستار مذاکراتی بیشتر بر سر مسایلی چون برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های نظامی سپاه پاسداران در منطقه است. دونالد ترامپ٬ رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که آماده است برای چنین مذاکراتی با سران جمهوری اسلامی دیدار کند؛ پیشنهادی که با پاسخ منفی ایران روبه‌رو شد.

اظهارات آقای خامنه‌ای برای حل مشکلات اقتصادی کشور در حالی بیان می‌شوند که دو روز پیش از این٬ صندوق بین‌المللی پول با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد که روزهای دشوارتری بر سر راه اقتصاد ایران خواهد بود.

در گزارش فصلی صندوق بین‌المللی پول که در آن چشم‌انداز اقتصاد در سراسر جهان بررسی می‌شود٬ پیش‌بینی شده که ایران دست‌کم در دو سال پیش‌رو با مشکلات اقتصادی و کاهش نرخ رشد روبه‌رو باشد.

براساس این گزارش، نرخ رشد اقتصاد ایران در سال جاری میلادی٬ منفی یک و نیم درصد (٪ ۱.۵-) خواهد بود و انتظار می‌رود روند نزولی آن در سال آینده شدت گیرد. این نهاد معتبر بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده که نرخ رشد تولید ناخالص ایران در سال آینده میلادی به منفی سه و شش دهم درصد (٪ ۳.۵-) کاهش یابد.

کاهش تنش میان ایران و کشورهای جهان و حل مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها از جمله وعده‌های اصلی حسن روحانی٬ رئیس‌جمهوری ایران در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش بود. از سخنان احتمالی وی که روز پنج‌شنبه در دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای حضور داشت٬ هیچ گزارشی منتشر نشده است. این در حالی است به نوشته وب‌سایت آقای خامنه‌ای این جلسه نزدیک به سه ساعت به طور انجامیده است.