شبکه 'وسیع' تجاری بسیج هدف تحریم آمریکا قرار گرفت

بسیج

وزارت دارایی آمریکا "شبکه وسیع تجاری شبکه بسیج" مستضعفان را هدف تحریم قرار داد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده که بسیج "نیروی شبه نظامی تحت فرمان سپاه پاسداران" است که در کنار فعالیت‌های "خرابکارانه"، کودکان را برای جنگیدن در سوریه آمورش می‌دهد و استخدام می‌کند.

وزارت دارایی آمریکا بنیاد تعاون بسیج را شبکه تجاری بسیج دانسته که از بیست هلدینگ و موسسه مالی تشکیل شده که در پوشش شرکتهای صوری و روشهای دیگر مالکیت بسیج را مخفی نگه می‌دارند و تجارت چندین میلیارد دلاری بسیج را در صنایع خودرو و تراکتورسازی، معدن، فلزات و بانکداری در ایران، خاورمیانه و اروپا اداره می‌کنند.

استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا گفت: "شبکه بنیاد تعاون بسیج مثال دیگری است از اینکه سپاه پاسداران و نیروهای نظامی ایران چگونه دخالت خود را به صنایع بزرگ گسترش داده و در فعالیتهای به ظاهر مشروع نفوذ کرده تا تروریسم و فعالیتهای خرابکارانه خود را تامین مالی کنند."

در این بیانیه همچنین به سابقه بسیج پرداخته شده و این نیرو را "مسئول سرکوب مردم و نقض حقوق بشر" در ایران دانسته است.

وزارت دارایی آمریکا علاوه بر این تصاویری از رسانه‌های ایران را منتشر کرده که به گفته این وزارت‌خانه نوجوانانی را نشان می‌دهد که آموزش نظامی می بینند و به سوریه اعزام می‌شوند:

"بسیج همچنین افغان‌های ساکن ایران را از جمله کودکان چهارده ساله را برای گردان فاطمیون استخدام می کند و این گردان یک گروه شبه نظامی از افغانهای مهاجر است در سوریه تحت فرماندهی سپاه قدس."

حق نشر عکس Basijpress

وزارت دارایی آمریکا همچنین عنوان کرده که بسیج مهاجران پاکستانی را هم برای گردان زینبیون به خدمت می‌گیرد تا تحت فرمان سپاه قدس در سوریه فعالیت کنند.

شرکتهای سرمایه گذاری بسیج که مشمول تحریم شده‌اند عبارتند از بانک مهر اقتصاد و شرکت سرمایه‌گذاری آن به نام شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان که وزارت دارایی آمریکا می‌گوید هر سال میلیونها دلار را برای بسیج تامین می‌کنند.

شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان مالکیت و مدیریت شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه، شرکت نگین ساحل رویال، گروه اقتصادی مهر اقتصاد و شرکت مهندسی تکنوتار را در اختیار دارد. شرکت مهندسی تکنوکار اخیرا شرکت سرمایه گذاری تک تار را خریده و همه اینها مشمول تحریم قرار گرفته‌اند.

دیگر شرکتهای بنیاد تعاون بسیج که امروز تحریم شدند عبارتند از:

شرکت تراکتورسازی ایران: این در سال ١٣٤٧ تاسیس شده و بزرگترین کارحانه تراکتور سازی خاورمیانه و شمال آفریقا است. این شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان و شرکت نگین ساحل رویال است.

هلدینگ توسعه معادن روی ایران: این شرکت عظیم چند میلیارد دلاری معادن سرب و روی ایران است و به گفته وزرات دارایی آمریکا، دو شرکت تکنوکار و تک تار پوششی هستند تا مشخص نشود این هلدینگ به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان تعلق دارد. شرکت کالسیمین هم متعلق هلدینگ توسعه معادن روی ایران است و خود مالک چهار شرکت دیگر است: شرکت تولید روی بندرعباس، شرکت ذوب و احیای روی قشم، شرکت اسیدسازان زنجان و شرکت شیمیایی کاتالیست پارسیان. شرکت سرمایه گذاری اندیشه محوران نیز که به هلدینگ توسعه معادن روی تعلق دارد در لیست تحریم قرار گرفته است.

فولاد مبارکه اصفهان: بزرگترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقا هم مشمول تحریم قرار گرفته به همراه بانک پارسیان، بانک سینا و گروه بهمن که فولاد مبارکه را از نظر مالی، فنی و مواد اولیه حمایت می کنند.

وزارت دارایی آمریکا از شرکت‌های بین‌المللی خواسته نهایت دقت را به عمل آورند تا از هر گونه ارتباطی با این شرکت‌ها که ممکن است باعث تحریم شود پرهیز کنند.

بنیاد تعاون بسیج موسسه‌ای است "غیر انتفاعی، با شخصیت حقوقی و مالی مستقل و وابسته به نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران." اساسنامه آن در ١٣٧٥ به تصویب رسیده که هدف آن "هدایت و پشتیبانی از بسیجیان" برای تشکیل شرکتهای تعاونی و سهامی، اخذ مجوز و موافقت اصولی و اعتبارات دولتی و استفاده از تسهیلات قانونی ویژه بسیجیان و ایثارگران بوده است.