اعدام سلطان سکه؛ وحید مظلومین کیست؟

  • آرمان آرامش
  • بی‌بی‌سی
وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی لحظاتی پیش از اعدام

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی لحظاتی پیش از اعدام

بنابر اعلام مراجع قضایی در ایران حکم اعدام وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی ، صبح روز چهارشنبه (۲۳ آبان) به اجرا درآمده است.

اتهام این دو "افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه" توسط دادستانی تهران اعلام شده.

زمانی که در اواسط تیر ماه امسال (۱۳۹۷) رئیس پلیس تهران از دستگیری مردی با ۲ تن سکه طلا در پایتخت خبر داد و او را "سلطان سکه" نامید، وحید مظلومین فرد شناخته شده‌ای برای عموم مردم ایران نبود.

پلیس تهران در آن زمان گفته بود "این فرد به نوچه‌های خود دستور داده بود در بازار تهران به راه افتاده و بدون توجه به قیمت روز سکه، تمام سکه‌های موجود را بخرند تا در روزهای آینده خودش تعیین کننده نرخ سکه باشد."

بعدا البته اعلام شد از آقای مظلومین دو تن سکه گرفته نشده اما "این فرد و پسرش بیش از دو تن خرید و فروش کرده‌اند."

از تیر ماه تاکنون به کرات آقای مظلومین در رسانه‌های ایران نام برده شد تا اینکه حکم نهایتا اعدام به اجرا درآمد.

البته "سلطان سکه" در این پرونده تنها نبود؛ قوه قضاییه در شهریور ماه تعداد متهمان این پرونده را ۱۸ نفر اعلام کرد.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

خبرگزاری ایرنا اخیرا با انتشار ویدئویی گفته فردی که قبلا برای آزادی سلطان سکه پادرمیانی می‌کرده محمود بهمنی، رییس وقت بانک مرکزی در دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران بوده است

وحید مظلومین کیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

اوایل تیر ماه سال گذشته (۱۳۹۶) تمام سکه طلا (طرح جدید) بیش از یک میلیون و دویست هزار تومان بود و با شدت گرفتن افزایش قیمت ارز، قیمت سکه هم به موازات آن افزایش یافت.

در تیر ماه امسال (۱۳۹۷) و همزمان با اعلام خبر دستگیری وحید مظلومین، قیمت سکه به بالای سه میلیون تومان هم رسید.

مقام‌های قضایی معتقدند آقای مظلومین و شرکایش با جمع آوری گسترده سکه از بازار و کاهش دادن عرضه، به گرانی قیمت سکه دامن زده‌اند.

آقای مظلومین ۵۶ سال داشت و به گفته کسانی که از نزدیک او را می‌شناسند، بیش از سه دهه در بازار تهران به دادوستد ارز و سکه و طلا مشغول بوده است.

خبرگزاری میزان در زمانی که او در زندان اوین بود به سراغش رفته بود.

او به خبرنگار میزان گفته بود: "برای خودم اسم و رسمی دارم کسی نیست که در صنف ما من را نشناسد."

آقای مظلومین می‌گوید "اگه از من بپرسی که اگر دوباره شانس بازگشت به بازار داشته باشم که ندارم، دوباره همان کار را می‌کنم."

مغازه‌داران پاساژی در خیابان ونک، آقای مظلومین را با نام "آقا وحید" خطاب می‌کردند.

روزنامه شرق اخیرا در گزارشی به این پاساژ که دفتر آقای مظلومین هم در آن قرار داشت سر زده که به گفته شاهدان "شرق" دستگیری او در همین محل انجام شده.

یکی از مغازه‌داران به شرق گفته بود: "آقا (وحید مظلومین) نابغه بود. نان نبوغش را می‌خورد. تازه‌به‌دوران‌رسیده که نبود. ۴۰ سال کاسب بود. چند سال قبل هم آمدند و او را بردند. چندوقت خبری از او نبود. بعد هم برگشت سرکارش. ان‌شاءالله این‌بار هم همین‌طوری باشد. اصلا این وصله‌ها به آقا نمی‌چسبد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

با محدود شدن دسترسی به بازار ارز پس از اعلام دستوری ارز "تک نرخی" در اواخر فروردین امسال، عده‌ای از سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را روانه بازار طلا و سکه کردند

بر همین اساس، در بازار سبزه میدان عده‌ای گفته‌اند بعد از دستگیری سال‌ها پیش، آقای مظلومین فعالیت در بازار ارز را رها کرد و کل فعالیت خود را به بازار طلا محدود کرده بود.

منظور این افراد از دستگیری سال‌ها پیش، شاید به سال‌های ۱۳۹۱-۱۳۹۲برمی‌گردد؛ زمانی که به اتهام "اختلال در نظام اقتصادی ایران" در حوزه ارز، حدود هفت ماه بازداشت شده بود.

بنابر اعلام قوه قضاییه حمید مظلومین و پسرش محمدرضا مظلومین در آن زمان دستگیر شدند و حکم قضایی گرفتند ولی بانک مرکزی به دادگاه گفت فعالیت این افراد با نظر و هماهنگی بوده است.

بانک مرکزی در آن زمان گفته بود: "ما این دلارها را در اختیارشان قرار دادیم."

در نهایت آقای مظلومین و پسرش از اتهامات تبرئه شدند و دادگاه هم اعلام کرد که این افراد "جرمی از این بابت مرتکب نشدند."

خبرگزاری ایرنا مدتی پیش با انتشار ویدئویی گفته فردی که قبلا برای آزادی سلطان سکه پادرمیانی کرده محمود بهمنی، رییس وقت بانک مرکزی در دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران بوده است.

نوسانات بازار ارز و سکه در سال ۱۳۷۱ هم از جمله اتهاماتی است که به آقای مظلومین نسبت داده شده بود.

بعضی از فعالان بازار گفته‌اند آقای مظلومین با داشتن اطلاعات دست‌ اول از حلقه‌های تصمیم‌گیری، و دسترسی پیش‌نویس بخش‌نامه‌های ابلاغ‌ نشده، از دیگر بازیگران بازار جلوتر بوده است.

بگفته مرتضی تورک، معاون دادستان تهران، وحید مظلومین در مهر ماه ۱۳۹۱ در حال خروج "غیرقانونی و فرار از کشور" در مرز مریوان توسط وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده بود.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

محمد اسماعیل قاسمی از همکاران وحید مظلومین هم اعدام شده است

تایید حکم اعدام

اتهام آقای مظلومین "افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی" بود.

در ماه‌های اخیر و پیش از فروکش قیمت‌ها، قیمت ارز و طلا بشدت افزایش یافت تا جایی که قیمت دلار آمریکا به بالای ۱۹ هزار تومان و قیمت سکه به بیش از ۵ میلیون تومان هم رسید؛ که بعدا با دخالت دولت این قیمت‌ها کمی فروکش کرد.

با افزایش قیمت‌ها، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران مجوز رسیدگی به متهمان جرایم اقتصادی، خارج از روال عادی را صادر کرد.

براساس اعلام مقام‌های قضایی ایران گردش مالی آقای مظلومین و شرکایش به ۱۴ هزار میلیارد تومان می‌رسیده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه در گزارشی گفته "در شبکه وحید مظلومین ۱۷۰ هزار تراکنش مالی در قالب ۲۱۹ فقره حساب انجام شده."

آقای مظلومین متهم شده که به واسطه "دراختیار داشتن منابع اطلاعاتی از مراجع تصمیم‌ساز"، "با روش‌های مکارانه، قیمت ارز و سکه را به صورت عمده بالا و پایین کرده" و به این ترتیب در نظام اقتصادی ایران اخلال ایجاد می‌کرده.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

وحید مظلومین: اگر دوباره شانس بازگشت به بازار داشته باشم که ندارم، دوباره همان کار را می‌کنم

در بهمن سال ۹۶ بانک مرکزی اسامی اشخاصی که در بازار ارز و سکه اخلال ایجاد می‌کردند را ارائه کرد که در بین این اسامی نام وحید مظلومین هم به چشم می‌خورد.

بعد از آن پسر اقای مظلومین(محمدرضا) با حکم قضایی دستگیر شد.

قوه قضاییه می‌گوید پسر اقای مظلومین "عضو یک شبکه سازمان یافته قاچاق ارز بوده و با راهنمایی و هدایت پدرش و فردی به نام شاهین سیمرغ اقدام به قاچاق عمده ارز می‌کرده است."

مرتضی تورک، معاون دادستان تهران در اولین جلسه دادگاه وحید مظلومین در شهریور ماه به نقل از او گفته: " وحید مظلومین در جلسات بازجویی می‌گوید از سال ۹۲ به بعد اگر کسی یک دلار به من فروخته یا اگر از کسی یک دلار خریده‌ام رسید بدهند قبول می‌کنم؛ او می‌گوید که روزانه حداقل ۵۰۰ عدد سکه طلا به ارزش یک میلیارد تومان که در هفته هفت میلیارد تومان می‌شود در بازار خرید و فروش می‌کرده است."

معاون دادستان تهران همچنین گفته است: "در سال ۹۶ و در اوج التهابات نواسانات بازار ارز محمد اسماعیل قاسمی به عنوان یکی از اعضای اخلال گر بازار ارز شناسایی و دستگیر شده بود و در بازجویی ها خرید سکه و طلا به نام وحید مظلومین را اعتراف کرده است."

بنابر اعلام قوه قضاییه ایران آقای مظلومین و شرکایش "کاملاً آگاهانه و با توجه به شرایط اقتصادی کشور اقدام به تشکیل این گروه کرده" و به صورت عمده اقدام به اخلال در نظام اقتصادی ایران در قاچاق سکه و ارز کرده‌اند.

بیشترین اقبال به خرید سکه پس از اعلام سیاست "دلار ۴۲۰۰ تومانی" در اواخر فروردین ماه امسال (۱۳۹۷) بود که دولت ایران هر نرخی بجر نرخ اعلامی بانک مرکزی برای ارز را از رسمیت خارج کرد و دسترسی به بازار ارز سخت شد.

خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه در گزارش اعدام آقایان مظلومین و قاسمی، آنان را به عضویت و مدیریت یک "شبکه" خرید و فروش سکه و ارز متهم کرده و گفته است که اسناد و مدارک متعددی در مورد تخلف آنان وجود داشته اما فرزند آقای مظلومین قبل از دسترسی مقامات قضایی به این مدارک، آنها را از بین برد.

سایر اعضای این 'شبکه" به حبس محکوم شده‌اند.

*این مطلب بعد از اعدام وحید مظلومین به روز شده است